حوا علم نورستانی: انتخابات به مذاکره مبدل شده است

صبح کابل
حوا علم نورستانی: انتخابات به مذاکره مبدل شده است

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، با انتقاد از نامزدان معترض ریاست‌جمهوری می‌گوید که رهبری این کمیسیون به گونه‌ی مستقل کارهای خود را به پیش می‌برد و هیچ گونه وابستگی سیاسی با کدام نامزد ریاست‌جمهوری نیز ندارد.

بانو نورستانی که روز جمعه (۲۲ قوس) در نشست مشترک خبری با کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی صحبت می‌کرد، گفت که او مسؤولیت ۳۵ میلیون نفوس افغانستان را به عهده دارد و متعهد است که برای تحقق دموکراسی و عدالت، حق را به حق‌دار بسپارد.

 او افزود: «در این پوزیشن (سمت) که استم، کمیشنران صاحبان رأی دادند و من رییس شدم. من یک خانم مستقل استم. کمیسیون انتخابات مستقل است. برای شما وعده می‌دهم و تعهد می‌کنم که زیر فشار هیچ کسی نیستم.»

بانو نورستانی با بیان این ‌که کمیسیون انتخابات متعلق به مردم افغانستان است، گفت که اعضای کمیسیون به دموکراسی معتقد استند، انتقاد و پیشنهادات تمامی دسته‌های انتخاباتی پذیرفته شده؛ اما توهین را هرگز نمی‌پذیرند.

رییس کمیسیون انتخابات به صراحت افزود: «اگر احیانا تخطی کرده باشیم، قانون موجود است. کمیسیون شکایات است، در این ‌جا همه اعتراض را ثبت کنند و شکایت کنند. در مقابل قانون مطیع استیم، اگر جرم کردم، دادستانی و محبس هم هست؛ اما من متعهد استم، کاری نمی‌کنم و نمی‌خواهم که به دادستانی و محبس بروم؛ می‌خواهم به خانه‌ی خود بروم.»

خانم نورستانی با انتقاد از دسته‌های انتخاباتی، بیان کرد که دسته‌های انتخاباتی از قانون‌گذاری حرف می‌زنند؛ ولی اجازه‌ی بازشماری در هفت ولایت را نمی‌دهند که این امر استقلالیت کمیسیون را زیر سؤال می‌برد. او ادامه داد: «آرای ۲۷ ولایت تفتیش می‌شود و اجازه بدهید که تفتیش کنیم. اگر حق را به حق‌دار نسپردیم، شکایت بکن که رییس کمیسیون این کار را درست انجام نداده است؛ اما به تفتیش اجازه بدهید، حق بدهید که بازشماری کنم.»

او تأکید کرد، به جای این که کمیسیون انتخابات، روند کاری خود را به پیش ببرد و نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کند؛ اما مصروف پاسخ‌دهی و مذاکره با نامزدان ریاست جمهوری است. «انتخابات به مذاکره تبدیل شده است.»

به گفته‌ی رییس کمیسیون انتخابات، این کمیسیون به مردم افغانستان پاسخ‌گو است و برخی از ستادهای انتخاباتی از ۳۵ میلیون نفوس افغانستان نمایندگی نمی‌کنند؛ بنا بر این، به جای توهین و تحقیر، اجازه بدهند که تفتیش و بازشماری در هفت ولایت باقی‌مانده تکمیل شود.

او هم‌چنان در بخش دیگر از صحبت‌های امروز خود از معرفی ۱۲ هزار متخلف انتخاباتی به دادستانی کل نیز خبر داد و گفت: «بیش از ۱۲ هزار متخلف را معرفی کردیم. شما ما را به حرف زدن نمی‌مانید، فقط توهین و تهدید را بلد استید. این غلط است. همین همکاران و کمیشنران همه چیز را تشریح کردند، قبول نمی‌کنید.»

هرچند کمیسیون انتخابات، به لحاظ تخنیکی و فنی، تفتیش و بازشماری آرای ۲۷ ولایت را تکمیل کرده؛ اما دسته‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا در هفت ولایت کشور شده اند. کمیسیون انتخابات در نشست مشورتی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرد، در صورتی ‌که ممانعت‌ها در مورد بازشماری آرای این ولایات ادامه داشته باشد، این کمیسیون به هر شکل ممکن، نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام می‌کند.