کمیسیون حقوق بشر: حمله‌ی موتر بمب در کابل جنایت جنگی است

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: حمله‌ی موتر بمب در کابل جنایت جنگی است

کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله‌ی موتر بمب‌گذاری شده در شهر کابل را جنایت جنگی خوانده و خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شده است.

حوالی ساعت ۷:۲۵ صبح امروز چهارشنبه(۲۲ عقرب) یک موتر بمب‌گذاری شده در ساحه‌ی جاده‌ی قسیم در مربوطات حوزه‌ی پانزدهم شهر کابل منفجر شد. بر اساس آمار های تأیید شده، در این رویداد، ۷ غیرنظامی به شمول کودکان جان باخته اند و ۷ نفر دیگر زخمی برداشته اند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نشر اعلامیه‌ای از مخالفان مسلح دولت خواسته است که با رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه، مناطق و شهروندان غیرنظامی را هدف قرار ندهند.

در اعلامیه، از حکومت و نهادهای مسؤول نیز خواسته شده تا برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، تدابیر امنیتی و اطلاعاتی جدی را روی دست بگیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است: «این حمله از مصداق‌های جنایت جنگی است. نهادهای مسؤول امنیتی باید عملان این رویداد را شناسایی و برای تأمین عدالت، به نهادهای عدلی و قضایی بسپارند.»

هرچند تاکنون هیچ گروهی مسؤولیت این رویداد را به عهده نگرفته است؛ اما این انفجار یک روز پس از رهایی انس حقانی در شهر کابل انجام شده است. انس حقانی در بزرگترین حمله‌های تروریستی در شهر کابل دست داشت و رهایی او از زندان، با واکنش‌های گسترده‌ی مردم روبه‌رو شده است.