وزیر صحت: حدود یک میلیون نفر در افغانستان دچار معلولیت اند

صبح کابل
وزیر صحت: حدود یک میلیون نفر در افغانستان دچار معلولیت اند

وزیر صحت، گفته است که در حال حاضر، حدود یک میلیون نفر در افغانستان، دچار معلولیت استند.

فیروزالدین فیروز، روز سه‌شنبه (۱۴ عقرب)، در مراسم افتتاح بخش ارتوپیدی شفاخانه‌ی وزیر محمد اکبرخان، در کابل گفت که معلولیت یک چالش عمده در افغانستان به شمار می‌رود و در حال حاضر، حدود یک ملیون نفر در این کشور، دچار معلولیت اند.

او افزود که جنگ، انفجار، رویدادهای ترافیکی و آفات طبیعی، از عوامل عمده‌ی معلولیت در افغانستان محسوب می‌شود.

آقای فیروز، بر بهبود عرضه‌ی خدمات بازتوانی در افغانستان تأکید کرده و گفت که وزارت صحت، ۲۲ مرکز ارتوپیدی را در ۱۶ ولایت ایجاد کرده و تلاش دارد تا شمار این مراکز را افزایش دهد.

او ادامه داد که ایجاد بخش ارتوپیدی در شفاخانه‌ی وزیر محمداکبرخان، یک نیاز مبرم در راستای بهبود خدمات بازتوانایی در افغانستان است.

از سویی هم، سونی مانسون، رییس کمیته‌ی سویدن در افغانستان، در این مراسم گفت که هدف از ایجاد این مرکز، کمک به معلولین و ارایه‌ی خدمات بازتوانی برای آن‌ها است.

آقای مانسون افزود که کمیته‌ی سویدن اکنون از طریق ۱۲ مرکز ارتوپیدی، برای ۲۵ هزار نفر در افغانستان خدمات بازتوانایی ارائه می‌کند.

بخش ارتوپیدی شفاخانه‌ی وزیر محمداکبرخان، حدود یک میلیون دالر هزینه برداشته است و در آن خدمات ارتوپیدی، تهیه اعضای مصنوعی و دیگر موارد بازتوانایی ارایه می‌شود.

وزارت صحت گفته است که این بخش، به کمک مالی اتحادیه‌ی اروپا و کمیته‌ی سویدن، به گونه اساسی و معیاری مجهز با تمام وسایل طبی پیشرفته ساخته شده است.