عمران ‌خان: امریکا اسامه بن لادن را «شهید» کرد

صبح کابل
عمران ‌خان: امریکا اسامه بن لادن را «شهید» کرد

اخیرا عمران‌ خان، نخست‌وزیر پاکستان، از اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه‌ی القاعده به عنوان «شهید» یاد کرده و گفته است که امریکا او را به شهادت رسانیده است.

آقای خان که روز گذشته پنج‌شنبه(۵ سرطان)، در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد، به گزارش اخیر وزارت خارجه امریکا، مبنی بر پناه‌دادن پاکستان به گروه‌های هراس‌افگن واکنش نشان داده است.

او گفته است که هیچ‌گاهی فراموش نمی‌کند که امریکا به پاکستان آمد و اسامه بن‌ لادن را کشت. «پاکستان چقدر شرمنده است، اسامه بن‌ لادن را به شهادت رسانیدند. متحد ما می‌آید و در کشور خود ما کسی را می‌کشد و ما خبر نیستیم.»

نخست‌وزیر پاکستان، هم‌چنان در این نشست، از سیاست حکومت قبلی پاکستان در قبال همکاری با امریکا برای مبارزه مشترک در برابر هراس‌افگنی نیز انتقاد کرده و گفته است که حملات هواپیماهای بدون‌سرنشین امریکایی، با موافقت حکومت‌های قبلی این کشور انجام می‌شد.

آقای خان، با انتقاد از گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که کشورش خود قربانی هراس‌افگنی بوده است و در جنگ با گروه‌های تروریستی، بیش از   ۷۰ هزار قربانی داده است.

به گفته‌ای او، امریکا این گونه تلاش می‌کند که بار ناکامی جنگ در افغانستان را به دوش پاکستان بیندازد.

حرف‌های اخیر نخست‌وزیر پاکستان، واکنش‌های زیادی را در داخل پاکستان و امریکا به همراه داشته است.

این درحالی است که وزارت خارجه‌ی امریکا، با نشر گزارش جدیدی، تأکید کرده است که پاکستان، هنوز هم به عنوان لانه‌ی امنی برای هراس‌افگنان است.

در این گزارش آمده است که گروه‌های هراس‌افگن ساکن در پاکستان، حملاتی را بر افغانستان و هند انجام می‌دهند و اسلام‌آباد نیز در برابر این گروه‌ها، اقدام‌های کافی انجام نداده است.

بر اساس این گزارش که روی مبارزه با هراس‌افگنی در جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی تمرکز دارد، در مورد حمایت پاکستان از طالبان و لشکر طیبه که در افغانستان می‌جنگند، اطلاعاتی ارائه شده است.

در گزارش، آمده است که اسلام‌آباد، اجازه داده تا گروه‌های هراس‌افگن لشکر طیبه و جیش محمد، از قلمرو پاکستان، در برابر هند حملاتی را راه‌اندازی کنند.