در سه روز گذشته، ۱۱۳۵ پناه‌جوی افغانستانی تنها از شهر مالاتیای ترکیه اخراج شدند

عصمت امین
در سه روز گذشته، ۱۱۳۵ پناه‌جوی افغانستانی تنها از شهر مالاتیای ترکیه اخراج شدند

رسانه‌های ترکی، گزارش داده‌اند که در جریان سه روز گذشته، تنها از یک شهر ترکیه شمار پناه‌جویان اخراج‌شده‌ی افغان به هزار و ۱۳۵ نفر رسیده است. این پناه‌جویان همه به گونه‌ی غیر قانونی وارد خاک ترکیه شده بودند و دوباه به افغانستان بازگشتانده شده‌اند.

روند اخراج پناه‌جویان افغانستانی از ترکیه تکان‌دهنده است. این افراد کسانی استند که از راه ایران به گونه‌ی قاچاقی خود را به ترکیه رسانده بودند و سپس از سوی پلیس ترکیه بازداشت و در کمپ‌ها نگهداری می‌شدند.

گزارش‌هایی که از وضعیت این پناه‌جوان نشر می‌شود، نشان می‌دهدکه آن‌ها در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند و حتا هفته‌ها و ماه‌ها به آب کافی برای حمام و شست‌وشوی لباس‌های شان دسترسی ندارند.

پروسه‌ی اخراج این تعداد پناه‌جو از روز یک‌شنبه همین هفته آغاز و پنجمین پرواز امروز سه‌شنبه -۳۱ جوزا-، انجام شده است. تمامی این افراد در پروازهای چارتر، توسط هواپیمایی آریانا به کابل انتقال داده شده‌اند.

اداره‌ی مهاجرت شهر مالاتیای ترکیه در یک اعلامیه‌ی مطبوعاتی، گفته است: «مهاجران غیر قانونی که قصد ورود به کشور ترکیه را دارند، توسط مأموران انتظامی بازداشت و با هماهنگی اداره‌ی مهاجرت ولایتی اخراج می‌شوند. امروز ۲۲۷ مهاجر غیر قانونی افغان توسط پرواز چارتر از مالاتیا اخراج شدند.»

بر اساس آمار دولت ترکیه، در سال جاری میلادی، تعداد ۴۲ هزار و ۶۶۶ نفر از پناه‌جویان غیر قانونی توسط پلیس ترکیه بازداشت و از این کشور اخراج شده اند. از این میان، ۲۴ هزار و ۳۴۱ نفر آن‌ها شهروندان افغانستان استند.

افرادی که از مسیر ایران قاچاق به سمت ترکیه می‌روند و با هزار مشکل خود را به این کشور می‌رسانند، بیش‌تر کسانی استند که از ترس طالبان فرار کرده و اکنون دوباره زیر حاکمیت این گروه برگردانده می‌شوند.

دولت ترکیه، گفته است از زمان شروع دوباره‌ی پروازها به افغانستان در ۲۷ جنوری امسال، ۱۷ هزار و ۱۴۳ شهروند افغانستان در ۹۴ پرواز چارتر و ۷ هزار و ۱۹۸ پناه‌جوی افغانستان در پروازهای دیگر از ترکیه اخراج و به افغانستان بازگردانده شده‌اند.