پنتاگون: در موجودیت طالبان، گروه القاعده فعالیت‌های خود را گسترش خواهد داد

صبح کابل
پنتاگون: در موجودیت طالبان، گروه القاعده فعالیت‌های خود را گسترش خواهد داد

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا یا پنتاگون در گزارشی، گفته است که طالبان احتمالا محدویت‌ها بر گروه القاعده را کاهش دهند و این مسأله، منجر به گسترش فعالیت‌های این شبکه‌ی تروریستی در افغانستان و خارج از این کشور خواهد شد.

در گزارشی که روز سه‌شنبه -۲۷ ثور-، از سوی پنتاگون نشر شده، آمده است که با موجودیت طالبان در قدرت، گروه القاعده آزادی عمل بیش‌تری خواهد داشت و می‌تواند خود را برای عملیات‌های بیرون از افغانستان آماده کند.

بر اساس این گزارش، گروه داعش ساخه‌ی خراسان نیز، در تلاش سربازگیری است و ممکن به بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان مبدل شود.

پنتاگون، گفته است که در حال حاضر گروه داعش احتمالا دو هزار نیرو دارد و در چند ماه گذشته، مسؤولیت دست‌کم ۴۱ حمله‌ی تروریستی در افغانستان و پاکستان را به عهده گرفته است.

هم‌چنان، در گزارش تأکید شده که داعش حملات خود را بر طالبان، اقلیت‌های مذهبی و زیرساخت‌های اقتصادی افغانستان متمرکز کرده و هدف آن تضعیف طالبان است.

این در حالی است که پیش از این نیز، امریکا در ماه فبروری سال روان میلادی گزارش داده بود که گروه طالبان روابط شان با القاعده را هنوز قطع نکرده است و برخلاف توافق‌نامه‌ی دوحه، این گروه عجله‌ای برای قطع روابط با این گروه تروریستی ندارد.

در آن گزارش، آمده بود که گروه داعش با استفاده از ناتوانی رژیم طالبان در تأمین امنیت، کوشش می‌کند که افراد بیش‌تری را به این گروه جذب کند و حمایت مردمی را به دست بیاورد.