فیفا: تاخیر در تعدیل قانون انتخابات و آوردن اصلاحات انتخاباتی نگران‌کننده است

صبح کابل
فیفا: تاخیر در تعدیل قانون انتخابات و آوردن اصلاحات انتخاباتی نگران‌کننده است

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا)، تاخیر در تعدیل قانون انتخابات و آوردن اصلاحات انتخاباتی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را نگران‌کننده خوانده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۲۸ دلو)، از سوی فیفا منتشر شده، آمده است که وقت‌کشی و گذشتن از اصلاحات انتخاباتی، تبعات منفی‌ای روی روند انتخابات، احیای اعتماد مردم، کسب کمک‌های جهانی برای برگزاری انتخابات و برآیند انتخابات‌ها می‌گذارد.

در اعلامیه آمده است، مشکلات در چند انتخابات اخیر، نشان داده که روی دست گرفتن اقدامات لازم به منظور آوردن اصلاحات انتخاباتی، یک امر ضروری است؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات، به عنوان نهاد مسئول، هیچ اقدام اساسی قابل ملاحظه‌ای که راه را برای اصلاحات انتخاباتی باز کند، روی دست نگرفته است.

فیفا گفته است، ضعف و ناتوانی کمیسیون مستقل انتخابات در نهایی‌سازی طرح تعدیل قانون انتخابات و ارایه‌ی آن به وزارت عدلیه، زمینه را برای تداوم وضعیت موجود و گنگ ماندن سرنوشت اصلاحات انتخاباتی فراهم می‌کند.

بر اساس اعلامیه، کمیسیون مستقل انتخابات، به جای کار و تمرکز بر اصلاحات انتخاباتی، به برنامه‌ریزی برای برگزاری چهار انتخابات (انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و شهرداری‌های شهرهای بزرگ) تمرکز کرده است.

فیفا گفته است که برگزاری چهار انتخابات پیش رو، بدون آوردن اصلاحات لازم انتخاباتی و با ادامه‌ی وضعیت جاری در کشور، با چالش‌های فراوانی مواجه خواهد بود و برآیند آن نیز مشکل‌ساز می‌باشد.

چندی پیش، کمیسیون مستقل انتخابات، به حکومت افغانستان پیشنهاد داد که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها و شماری از شهرداری‌ها، در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی برگزار شود.

مسئولان این کمیسیون، تاکید کردند که تمام آمادگی‌‌های تخنیکی و عملیاتی، برای برگزاری این چهار انتخابات در ماه میزان سال آینده گرفته شده است.

به دنبال آن، رییس‌جمهور غنی، گفت که حکومت افغانستان به اصل انتخابات متعهد بوده و تسهیلات لازم را در راستای برگزاری چهار انتخابات پیش رو فراهم خواهد کرد.

با این حال، نهادهای ناظر انتخاباتی (فیفا و تیفا)، هشدار داده‌اند که ناامنی، نبود بودجه و عملی نشدن اصلاحات کلیدی، از موانع اصلی بر سر راه برگزاری چهار انتخابات پیش رو است.