کمیسیون شکایات به ۴۳۶۲ شکایت انتخاباتی رسیدگی کرده است

صبح کابل
کمیسیون شکایات به ۴۳۶۲ شکایت انتخاباتی رسیدگی کرده است

مسؤولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، می‌گویند که از میان ۴۵۲۸ شکایت ثبت شده در سراسر افغانستان، به ۴۳۶۲ مورد آن رسیدگی شده است.

مولوی دین‌محمد عظیمی، عضو کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، روز چهارشنبه (۲۴ میزان) در یک نشست خبری گفت که ۴۳۶۲ شکایت مورد رسیدگی قرار گرفته و ۶۶ شکایت دیگر در مرحله‌ی بررسی قرار دارد.

او علاوه کرد: «۱۷۸۰ شکایت ثبت شده در ۳۴ ولایت به دلایل مختلف رد شده است. ۶۶۹ مورد ثبت شده پیشنهاد بوده است. آرای ۱۸۱۷ محل در کل ولایات بازشماری می‌شود. آرای ۷۷ محلی که در روز انتخابات مسدود گزارش شده بود، باطل شده است.»

آقای عظیمی گفت که ۵۴ نفر که مقامات بلندپایه هم شامل آن می‌شود، جریمه‌ی نقدی شده و وظیفه‌ی ۸ نفر دیگر که مرتکب جرایم انتخاباتی شده بودند، به حالت تعلیق درآمده است. به‌گفته‌ی او، ۹۰۷ مورد دیگر به نهادهای عدلی و قضایی راجع شده و ۱۷۹ مورد دیگر نیز شکایت‌های استثنایی بوده‌ است.

محمدقاسم الیاسی، عضو دیگر این کمیسیون نیز گفت که ۱۲۸ شکایت مورد استیناف خواهی قرار گرفته است.

اعضای کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، با تأکید بر شفافیت در روند انتخابات ریاست جمهوری، اطمینان می‌دهند که به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری، روز شنبه (۶ میزان)، در یک فضای نسبتا امن، در سراسر افغانستان برگزار شد. کمیسیون انتخابات، گفته است که بیش از دو و نیم میلیون نفر، در انتخابات شرکت کرده ‌اند.

مسؤولان کمیسیون‌های انتخاباتی، تاکنون بارها تأکید کرده‌اند که تنها آرای بایومتریک شده معتبر خواهد بود و نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز به گونه‌ی شفاف اعلام خواهد شد.

بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.