کمیسیون مستقل حقوق بشر: در دور دوم گفت‌وگوها روی آتش‌بس فوری توافق شود

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر: در دور دوم گفت‌وگوها روی آتش‌بس فوری توافق شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، خواسته است که در دور دوم گفت‌وگوهای صلح، روی آتش‌بس فوری به توافق برسند.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۵ جدی)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که تشدید و تداوم خشونت‌ها، تلفات غیرنظامیان و خسارات مالی‌ای که همه‌روزه بر مردم وارد می‌شود، امید به صلح را کاهش می‌دهد.

در اعلامیه، از هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی صلح، خواسته شده که ‌کمیته‌ی مشترکی تعیین کنند تا درباره‌ی مسائلی مانند آتش‌بس، سازوکار‌های نظارت بر آتش‌بس و همچنان تعیین تیم مشترک برای تحقیق در مورد ادامه‌ی رویدادها و پرونده‌های خشونت‌باری مانند حملات هدف‌مند بحث کنند.

بر اساس اعلامیه، مردم افغانستان برای برخورداری از حق حیات، امنیت و آزادی‌های اساسی خود، نباید منتظر توافق کامل بر سر یک خط مشی یا نقشه‌‌ راه سیاسی باشند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از هیئت‌های گفت‌وگوکننده خواسته است که توجه ویژه‌‌ای به قربانیان جنگ و نگرانی‌های آن‌ها داشته باشند و روی ایجاد سازوکاری که بتواند حضور قربانیان را در میز گفت‌وگوها تضمین کند و به صدای آن‌ها گوش‌ داده شود، توافق کنند.

این کمیسیون، همچنان خواستار گنجانیدن حقوق قربانیان در دستور‌کار گفت‌وگوهای صلح شده است.

پیش از این قرار بود دور دوم گفت‌وگوهای صلح در شانزدهم جدی در قطر آغاز شود؛ اما ظاهرا قرار است هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، روز سه‌شنبه (۱۶ جدی)، کابل را به مقصد دوحه ترک کند.