کمیسیون مستقل حقوق بشر: عاملان حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش بازداشت و محاکمه شوند

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر: عاملان حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش بازداشت و محاکمه شوند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل را جنایت جنگی خوانده و محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۴ عقرب)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که بر اساس یافته‌های ابتدایی، در حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش، ۲۵ دانش‌آموز دختر و پسر جان باخته اند و ۵۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

این کمیسیون، از حکومت افغانستان خواسته است تا تحقیقات همه‌جانبه را به منظور بازداشت و محاکمه‌ی عاملان این رویداد آغاز کند. «حکومت باید عدالت را تامین کند و هم‌چنان تدابیر لازم و کافی برای تامین امنیت هرچه بهتر مردم و تاسیسات عام‌المنفعه و مراکز آموزشی را روی دست گیرد تا از تکرار چنین فجایعی جلوگیری شود.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر، نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان در اثر انفجار ماین‌های کارگذاری‌شده در جاده‌ها، حمله بر تاسیسات عام‌المنفعه و مراکز آموزشی و تخریب شاهراه‌ها، ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف خشونت با مردم و کشتار آن‌ها شده است.

در اعلامیه آمده است که طرف‌های درگیر، باید به خواست مردم افغانستان برای توقف جنگ و رسیدگی به مسایل منازعه‌برانگیز از راه گفت‌وگو احترام بگذارند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، از سازمان ملل متحد، حامیان بین‌المللی افغانستان، کشورهای اسلامی و علمای بزرگ جهان اسلام، خواسته است که برای ختم جنگ و دست‌یابی به صلح عادلانه و پایدار، بر دو طرف جنگ فشار هدفمند وارد کنند.

یک مهاجم انتحاری، حوالی ساعت ۰۴:۳۰ پس از چاشت روز شنبه (۳ عقرب)، مواد هم‌راهش را در برابر دروازه‌ی مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل، منفجر کرد. به گفته‌ی منابع امنیتی، در این رویداد، ۲۷ غیرنظامی جان باختند و ۷۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

گروه تروریستی داعش، مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته؛ اما دولت افغانستان، گروه طالبان را عامل اصلی این حمله دانسته است.