کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان حمایت سازمان ملل از روند صلح افغانستان شد

صبح کابل
کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان حمایت سازمان ملل از روند صلح افغانستان شد

هم‌زمان با ۲۴ اکتبر، سال‌روز تاسیس سازمان ملل متحد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از این سازمان خواسته است تا از روند صلح افغانستان به گونه‌ی تاثیرگذار حمایت کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز شنبه (۳ عقرب)، با نشر اعلامیه‌ای، خواستار حمایت تاثیرگذار سازمان ملل متحد از روند صلح، مبارزه با فقر و فساد، روند دولت‌سازی، گذار به دموکراسی و گسترش ارزش‌های حقوق بشری برای دست‌یابی به رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه شده است.

در اعلامیه آمده است: «کمیسیون مستقل حقوق بشر، آرزو می‌کند که این سازمان بزرگ و با اثرگذاری‌های جهانی، بتواند به هدف‌های اصلی خود مانند جلوگیری از جنگ و برقراری صلح جهانی و پیگیری مسایل حقوق بشری و اجرای اصول اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، بیشتر از پیش دست یابد.»

این در حالی است که بیش از یک ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر می‌گذرد؛ اما تا اکنون هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان، روی اصول رفتاری گفت‌وگوهای صلح، به توافق نرسیده اند.

تعیین مبنای فقهی برای پیشبرد گفت‌وگوها براساس فقه حنفی و معیار قرار دادن توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان، مواردی است که از سوی طالبان مطرح شده و مورد اختلاف قرار دارد.

هم‌چنان، گروه طالبان با وجود درخواست‌های پی‌هم کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، نه تنها با برقراری آتش‌بس موافقت نکرده؛ بلکه خشونت‌ها را به شدت افزایش داده است.