هند ۵۰ کارمند کنسولگری خود را از ولایت کندهار بیرون کرد

صبح کابل
هند ۵۰ کارمند کنسولگری خود را از ولایت کندهار بیرون کرد

 

رسانه‌های هندی، گزارش داده اند که دولت این کشور، ۵۰ کارمند کنسولگری خود را از ولایت کندهار بیرون و این کنسولگری را به گونه‌ی موقت تعطیل کرده است.

خبرگزاری دی هندو، روز شنبه -۱۹ سرطان/۱۰ جولای-، به نقل از مقامات دهلی نو، گزارش داده است که به دنبال افزایش حملات طالبان بر شهر کندهار که در سال ۱۹۹۰ جایگاه آن‌ها بوده، هند تصمیم بر بیرون کردن کارمندان کنسولگری خود از این ولایت گرفته است.

یک مقام بازرس مأموریت هندی در افغانستان، گفته است: «هدف ما از این کار، اطمینان یافتن از ایمن بودن کارمندان هندی بوده است که احساس می‌کردیم درگیری در داخل شهر کندهار، می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد.»

مقامات هندی، گفته اند که این کارمندان، در صورت بهبود وضعیت امنیتی، دوباره برگردانده می‌شوند و در صورت نیاز، برخی از آن‌ها به سفارت هند در کابل فرستاده خواهند شد.

هند پیش از این، در ماه اپریل سال گذشته، خدمات کنسولی‌اش را در ولایت‌های هرات و ننگرهار متوقف کرده و همه کارمندان خود را از این ولایت‌ها بیرون کشیده بود.

هرچند پیش از این، وزارت خارجه‌ی هند، گفته بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، شماری از کارمندانش را از افغانستان بیرون می‌کند؛ اما مقامات هندی گفته اند که دلیل بیرون کشیدن ۵۰ کارمند از ولایت کندهار، ناامنی بوده است.

در حال حاضر، تنها سفارت هند در کابل و کنسولگری این کشور در ولایت بلخ فعالیت دارد؛ هرچند که پیش از این، شماری از مقام‌های محلی در ولایت بلخ گفته بودند که صدرو ویزا برای شهروندان افغانستان در کنسولگری هند متوقف شده است.