عفو بین‌الملل خواستار توجه حکومت افغانستان به آزادی زندانیان زن شد

صبح کابل
عفو بین‌الملل خواستار توجه حکومت افغانستان به آزادی زندانیان زن شد

سازمان عفو بین‌الملل از حکومت افغانستان خواسته است که به دلیل افزایش انتشار ویروس کرونا، آزادی زندانیان زن در این کشور را در اولویت برنامه‌هایش قرار بدهد. این سازمان با نشر خبرنامه‌ای گفته است، خطر این ویروس متوجه تمام زندانیان به ویژه زندانیان زن می‌شود.

در خبرنامه‌ی این سازمان آمده است، زنانی که با خود کودکان شان را نیز دارند، بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا استند و برای همین باید آزادی آن‌ها در اولویت برنامه‌های حکومت باشد.

این سازمان هم‌چنان خواستار توجه بیشتر حکومت به گروه‌های اجتماعی‌ای که بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند شده و تأکید کرده است که اقدامات حکومت افغانستان برای پیش‌گیری از شیوع و گسترش این ویروس کافی نبوده است.

عفو بین‌الملل با وجودی که از فرمان رییس‌جمهور غنی برای آزادی زندانیان استقبال کرده؛ اما افزوده است که اقدامات جدی برای عملی شدن این فرمان صورت نگرفته است.

بر اساس فرمان رییس‌جمهور غنی که نزدیک به ۲۰ روز پیش صادر شد، شماری از زنان زندانی، اطفال، بیماران و افرادی که بالای ۵۵ سال سن دارند، از زندان رها می‌شوند.

اما سازمان عفو بین‌الملل انتقاد کرده است که این فرمان که بر اساس آن به گفته‌ی مقام‌های زندان در حدود ده هزار زندانی را شامل می‌شود، عملی نشده است و هر روز خطر افزایش ویروس کرونا در میان زندانیان بیشتر می‌شود.

این در حالی است که همه‌روزه شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش است و مقام‌های وزارت صحت عامه هشدار داده اند که ویروس از مرحله‌ی کنترل گذشته و در میان جامعه در گردش است.

بر اساس آمار وزارت صحت افغانستان، تا هنوز ۵۲۱ نفر در افغانستان به این بیماری مبتلا شده اند که از این میان، ۱۵ نفر جان داده و ۳۲ نفر دیگر بهبود یافته اند.

ولایت‌های هرات و کابل بالاترین رقم افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.