سرور دانش: جنگ طالبان تنها با حکومت نه؛ بل که با ملت افغانستان است

صبح کابل
سرور دانش: جنگ طالبان تنها با حکومت نه؛ بل که با ملت افغانستان است

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، می‌گوید که جنگ طالبان، تنها با حکومت نیست؛ بل که این گروه دشمن همه ملت، احزاب، اقوام و نهادهای مدنی است و از هیچ قوم خاصی هم نمایندگی نمی‌کند.

آقای دانش که روز چهارشنبه -۹ سرطان- در برنامه‌ی معرفی اعضای جدید رهبری صندوق ملی حمایت از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای صحبت می‌کرد، گفت: «این توجیه ابتدایی است که طالبان امروز تنها با حکومت جنگ دارند و مردم نباید وارد این جنگ شوند. این ادعا، مزخرف و بی‌جا بوده و برای تماشاچی‌بودن و بی‌طرف بودن است.»

به گفته‌ی او، برخی‌ها می‌گویند که نباید در برابر طالبان از حکومت حمایت کرد تا روند صلح آسیب نبیند؛ در حالی که روند صلح با تشدید جنگ از سوی طالبان و حامیان آن‌ها، آسیب می‌بیند.

آقای دانش، گفت که صلح مورد ادعای گروه طالبان، سرابی بیش نیست و این گروه از شعار صلح سوءاستفاده می‌کند.

سرور دانش، گفت که گروه طالبان به کاهش خشونت، گفت‌وگوهای دوام‌دار و قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی که از موارد اصلی توافق‌نامه قطر است، متعهد نبوده است.

آقای دانش، با اشاره به تشدید جنگ، گفت که هدف گروه طالبان کسب قدرت از طریق زور و جنگ است، در حالی این جنگ ماهیت خارجی دارد و این روزها به گونه‌ی آشکار از زبان مقام‌های عالی‌رتبه‌ی کشورها می‌شنویم «این که در کجا اقامت دارند و در کجا تداوی می‌شوند.»

معاون دوم ریاست‌جمهوری گفته است که جنگ طالبان علیه تمام ارزش‌های حقوق بشری است و در این جنگ، مفاهیم و ارزش‌های مردم‌سالاری و حقوق بشری در معرض خطر و نابودی قرار دارد و کسانی که از تغییر فکری طالبان سخن می‌زنند، به دنبال توجیه و تطهیر این گروه استند.

سرور دانش، از مردم افغانستان خواست علیه طالبان بسیج شده و از نیروهای دفاعی-امنیتی حمایت همه‌جانبه کنند.

آقای دانش، هم‌چنان بر ضرورت ایجاد خیزش‌های مردمی و اجماع سیاسی و اجتناب از گرایش‌های فردمحورانه و قوم‌محورانه تأکید کرد.