۲۱ نهاد و سازمان بین‌المللی از طالبان خواستند که زنان معترض در کابل را آزاد کنند

صبح کابل
۲۱ نهاد و سازمان بین‌المللی از طالبان خواستند که زنان معترض در کابل را آزاد کنند

 در ادامه‌ی خواست‌های جهانی برای آزادی بانوان معترض، این‌بار ۲۱ نهاد و سازمان بین‌المللی که در بخش حقوق بشر و حقوق زنان کار می‌کنند، با نشر اعلامیه‌ی مشترک، رفتار خشونت‌بار طالبان با فعالان زن در افغانستان را محکوم کرده اند.

در اعلامیه‌ی مشترکی که از سوی سازمان عفو بین‌المللی، مؤسسه خیریه‌ی آزادی، پورتال توانمندسازی حقوقی افغانستان، زنان کانادایی برای زنان افغانستان، ابتکار زنان نوبل، بنیاد گایا نوسانتارا، زنان پروژه‌ی امید و شماری از سازمان‌های دیگر به نشر رسیده، آمده است که طالبان باید هرچند زودتر این زنان را آزاد کنند.

امضاکنندگان این اعلامیه، ضمن محکوم‌کردن اقدامات خشونت‌بار طالبان، تأکید کرده اند که این گروه باید به آزار و اذیت جامعه‌ی مدنی و فعالان حقوق زن در افغانستان پایان بدهند.

چیزی که در اعلامیه، گفته شده که طالبان مسؤول بازداشت دختران معترض استند؛ این در حالی است که طالبان تا هنوز تأیید نکرده اند که دختران معترض را بازداشت کرده اند.

در اعلامیه‌، هم‌چنان آمده است که پس از به‌قدرت رسیدن طالبان، وضعیت زنان به شدت در افغانستان وخیم شده است.

بر بنیاد این اعلامیه، طالبان برای سرکوب مخالفان شان، به بازداشت و شنکجه متوسل شده اند.

امضاءکنندگان هم‌چنان، از جامعه‌ی جهانی و نهادهای حقوق بشری خواسته است که از طالبان درخواست کنند که تا زنان معترض را هرچه زودتر و بدون قیدوشرط آزاد کنند.

گفتنی است که طالبان پس از شدت‌گرفتن اعتراضات زنان در کابل، چهار تن از آن‌ها را بازداشت کرده اند. تمنا زریاب پریانی، مرسل عیار، زهرا محمدی و پروانه‌ ابراهیم‌خیل چهار بانوی بازداشت‌شده از سوی طالبان استند.

پیشتر یوناما و چندین نهادهای حقوق بشری و سفارت‌خانه‌ها نیز خواستار آزادی زنان معترض شدند.