پس از به قدرت رسیدن طالبان، بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان بی‌کار شده اند

صبح کابل
پس از به قدرت رسیدن طالبان، بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان بی‌کار شده اند

سازمان بین‌المللی کار، گزارش داده است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگوست، بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان وظایف شان را از دست داده اند.

در گزارشی که روز چهارشنبه -۲۹ جدی-، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که قدرت‌گرفتن طالبان در افغانستان، اقتصاد این کشور را فلج و مارکت‌های کار را به شدت متاثر کرده است.

سازمان بین‌المللی کار، تأکید کرده است که زنان، دهاقین، کارمندان دولتی، کارمندان خدمات اجتماعی و ساختمانی افرادی استند که پس از آمدن طالبان، بی‌کار شده اند و یا معاش دریافت نکرده/ نمی‌کنند.

در این گزارش، هم‌چنان پیش‌بینی شده است که تا ماه جون سال روان میلادی، ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار شغل دیگر نیز در افغانستان از بین برود و شرایط کار  نامناسب‌تر از اکنون شود. در بخشی از این گزارش، آمده است که همین اکنون نیز بسیاری از شرکت‌ها به سختی می‌توانند خود را سرپا نگهدارند.

سازمان بین‌المللی کار، تأکید کرده است که اقتصاد افغانستان تا پیش از آمدن طالبان نیز به دلیل خشک‌سالی و همه‌گیری کرونا، با چالش‌های شدید مواجه بود؛ اما به قدرت رسیدن این گروه، پیامدهای شدید بر وضعیت این کشور داشته است.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که جامعه‌ی بین‌المللی دارایی‌های افغانستان را در خارج مسدود کرده و با در نظر داشت شهر «وحشیانه» این گروه در دو دهه‌ی گذشته، حاضر نیست با طالبان هم‌کاری کند.

در همین حال، رامین بهزاد، هماهنگ‌کننده‌ی ارشد سازمان بین‌المللی کار برای افغانستان، گفته که وضعیت اقتصادی در این کشور به شدت وخیم است و برای تأمین ثبات مالی، به حمایت فوری نیاز دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x