محسن بهاروند: دولت ایران متعهد است تا موضوع قتل کارگران افغان را مورد بررسی قرار دهد

صبح کابل
محسن بهاروند: دولت ایران متعهد است تا موضوع قتل کارگران افغان را مورد بررسی قرار دهد

محسن بهاروند، معاون وزارت خارجه‌ی ایران، تأکید کرده که کشورش متعهد است تا موضوع قتل کارگران افغان را مورد بررسی قرار دهد.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۶ جوزا)، از سوی وزارت خارجه منتشر شده، آمده است که هیأت عالی رتبه‌ی دیپلماتیک ایران به ریاست محسن بهاروند، معاون وزارت خارجه‌ی این کشور، به منظور بررسی موضوع قتل کارگران افغان، وارد کابل شده و با محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در اعلامیه، آمده است که آقای بهاروند، موضوع قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده است.

آقای بهاروند، گفته است که این موضوع، به هیچ وجه قابل قبول نبوده و دولت ایران متعهد است تا به گونه‌ی مشترک، تا تأمین عدالت، روی این قضیه کار کند.

او افزوده است: «اسناد و مدارکی که هیأت تحقیق افغانستان یافته است را تسلیم شده و آن را از مجاری مرتبط دولت خود نیز تحقیق کرده و نتایج به دست آمده را با جانب افغانستان شریک خواهیم ساخت.»

از سویی هم، محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، گفته است که هدف از این تحقیقات، دریافت حقایق، شناسایی عاملان آن و روی دست گرفتن تدابیر لازم است تا در آینده از وقوع چنین رویدادهای ناگواری جلوگیری شود.

پیش از این، در سی‌ویکم ثور، وزارت خارجه در اعلامیه‌ای گفته بود که به منظور بررسی همه جانبه‌ی رویداد قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، هیأت عالی‌رتبه‌ی دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد و در بررسی روی این رویداد با افغانستان همکاری خواهد داشت.

این وزارت، افزوده بود که سفر هیأت ایرانی به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک، می‌تواند به روشن سازی جزئیات آن، گرفتن تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده، کمک کند.

این در حالی است که در سوم ثور، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هیأت حقیقت‌یابی که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، اعلام کرده است که ۱۹ کاگر نجات یافته اند، جسد ۱۲ کارگر پیدا شده و از سرنوشت ۱۵ نفر نیز تا کنون هیچ خبری نیست.

این نخستین برخورد خشونت‌آمیز پولیس مرزی ایران با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته است که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.