بهادر امینیان: ایران به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد

صبح کابل
بهادر امینیان: ایران به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل، گفته است که کشورش به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان احترام قایل است.

وزارت خارجه، روز چهارشنبه (۲۵ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ادریس زمان، سرپرست این وزارت، بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل را به حضور پذیرفته است.

آقای زمان، در این دیدار، در مورد اظهارات برخی از مقام‌های ایرانی به شمول فرمانده‌ی نیروهای نظامی این کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی از نقاط در افغانستان در صورت حمله‌ی ایالات متحده بر ایران، وضاحت خواسته است.

از سویی هم، بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل، گفته است که موقف اساسی، رسمی و همیشگی این کشور، احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است. او افزوده است که هرگونه اظهارات دیگر، هیچ جایگاهی در سیاست و پالیسی ایران در قبال افغانستان ندارد.

آقای امینیان، گفته است که برخی از رسانه‌ها بخش‌هایی از اظهارات مقام‌های ایرانی را به نحوی انعکاس می‌دهند که در مخالفت کامل با «روحیه‌ی اظهارات» ارائه شده است.

گفتنی است که پیش از این، شماری از مقام‌های ایرانی، گفته بودند که اگر ایالات متحده‌ی امریکا بر ایران حمله کند، این کشور نیز پایگاه‌های نیروهای امریکایی در افغانستان را هدف قرار خواهد داد.

این در حالی است که در جریان چند روز گذشته، تنش‌ها در منطقه میان ایالات متحده‌ی امریکا و ایران، افزایش یافته است. این تنش‌ها، پس از آن شدت یافت که نیروهای امریکایی، صبح روز جمعه (۱۳ جدی)، قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را در جاده‌ی میدان هوایی بغداد کشتند.