عبدالله: ادامه‌ی تنش میان ایران و امریکا بر روند صلح تأثیر منفی می‌گذارد

صبح کابل
عبدالله: ادامه‌ی تنش میان ایران و امریکا بر روند صلح تأثیر منفی می‌گذارد

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، با اشاره به تنش‌های اخیر میان ایالات متحده‌ی امریکا و ایران، تأکید کرده است، هر اقدامی که سبب پیچیده شدن وضعیت در افغانستان شود، بر روند صلح نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی، روز پنج‌شنبه (۱۹ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که عبدالله عبدالله، با کرن دیکر، شارژدافیر سفارت ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

بانو دیکر، در این دیدار در مورد آخرین تحولات منطقه‌ای و سیاست‌های کشورش در قبال ایران، معلومات ارائه کرده و گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا، خواهان تنش‌زدایی در منطقه است، ‌اما در صورت حمله به منافع امریکا، دست به اقدام می‌زند.

آقای عبدالله نیز در این دیدار، از سخنرانی دونالد ترامپ که بر اصل تنش‌زدایی، نداشتن نیت جنگ و مذاکره در روابط این کشور با ایران تأکید داشت، استقبال کرده است.

او افزوده است که افغانستان به عنوان قربانی دهشت‌افگنی و جنگ‌های طولانی، در آرزوی دست‌یافتن به صلح و استقرار است و هر اقدامی که سبب پیچیده شدن وضعیت در این کشور شود، بر روند صلح نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

آقای عبدالله، حل مسایل و مشکلات را از طریق مسالمت‌آمیز، به نفع منطقه، صلح و امنیت جهانی خوانده است.

تنش‌ها میان ایالات متحده‌ی امریکا و ایران، زمانی اوج گرفت که نیروهای امریکایی، صبح روز جمعه (۱۳ جدی) در یک حمله‌ی هوایی، قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را کشتند.

این حمله، به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا انجام شد. ایران نیز هشدار داده است که دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد. ایران، روز گذشته، دو پایگاه نظامی امریکا در عراق را هدف حمله‌ی موشکی قرار داد؛ حمله‌ای که در آن، هیچ آسیبی به نیروهای امریکایی وارد نشد.

با این حال، دونالد ترامپ، چهارشنبه شب (۱۸ جدی) طی سخنانی، با اشاره به ایران، گفت که ایالات متحده‌ی امریکا، با کسانی که صلح بخواهند، آماده‌ی صلح است.