غنی: از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

صبح کابل
غنی: از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

رییس‌جمهور غنی، با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران در حمله‌ی هوایی نیروهای امریکایی در عراق، نسبت به احتمال افزایش خشونت در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری، با نشر اعلامیه‌ای به نقل از محمداشرف غنی، گفته است: «از ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده‌ی امریکا که شریک استراتیژیک و بنیادین افغانستان است، تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری کرده و امید بر آن داریم که هر دو طرف اختلاف های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند.»

آقای غنی، به کشورهای منطقه اطمینان داده است که در مطابقت با مندرجات توافق‌نامه‌ی امنیتی با ایالات متحده‌ی امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالتی علیه هیچ‌کدام از کشورهای خارجی، مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

رییس‌جمهور غنی، همچنان در تماس تلفونی با مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعه‌های دیگرمنطقه‌ای، تأکید کرده است.

در اعلامیه‌ی ارگ آمده است: «جمهوری اسلامی افغانستان، تحولات منطقه را با دقت تعقیب کرده و متعهد به حفظ و گسترش روابط حسنه‌ی دو جانبه و چندین جانبه خود با تمام کشورهای منطقه و جهان است.»

نیروهای امریکایی، صبح روز جمعه (۱۳ جدی) به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، قاسم سلیمانی، فرمانده‌ی نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را در جاده‌ی میدان هوایی بغداد کشتند.

کشته شدن قاسم سلیمانی با واکنش تند مقام‌های ایران مواجه شد. محسن رضایی، از فرماندهان پیشین سپاه پاسدران ایران و دبیر برحال تشخیص مصلحت نظام این کشور، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که انتقام سختی از امریکا، گرفته خواهد شد.

جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، گفته است که امریکا مسؤول این جنایت بود و باید منتظر پیامدهای آن باشد. آقای ظریف، کارنامه‌های این فرمانده‌ی سپاه را در پیکار با گروه داعش، النصره و القاعده، ستودنی خوانده است.

روسیه نیز این اقدام امریکا را بی‌باکانه و خطرناک توصیف کرده است. این رویداد، در امریکا نیز واکنش های متفاوتی در پی داشته است. نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های امریکا، این اقدام را خودسرانه خوانده و تأکید کرده است که باید مسائل این چنینی، با اجازه‌ی کنگره انجام شود.

بسیاری‌ها، نگران تشدید تنش‌های نظامی در منطقه و خاورمیانه پس از این رویداد استند. تاکنون مشخص نیست که ایران چه اقدامی در این مورد انجام خواهد داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x