ایران: از همه‌ی ابزارها برای تأمین حق‌آبه خود از رود هیرمند استفاده می‌کنیم

صبح کابل
ایران: از همه‌ی ابزارها برای تأمین حق‌آبه خود از رود هیرمند استفاده می‌کنیم

سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران، می‌گوید که این کشور از همه‌ی ابزارها برای تأمین حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند استفاده می‌کند.

خطیب‌زاده روز دوشنبه -۱۱ دلو-، در یک نشست خبری، گفت که بر اساس معاده‌ی ۱۳۵۱، حق‌آبه ایران از رود هیرند قطعی است؛ زیرا ساکنان ولایت سیستان و بلوچستان ایران با کم‌آبی شدید روبه‌رو اند.

او گفته است: «برای ما بازشدن سد مهم نیست، دریافت حق‌آبه مهم است. کلیه موانع را این هیئت باید مرتفع کند و این ملاک مهم است که تا چه میزان این هیئت مسؤولیت‌پذیر و به توافقات دوجانبه و معاهدات بین‌المللی پابند است.»

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران، گفت که هرچند آب بند کمال‌خان توسط طالبان آزاد شده؛ اما تا هنوز آب به مرزهای ایران نرسیده است.

گفتنی است که هفته‌ی گذشته شماری از باشندگان ولایت سیستان و بلوچستان ایران در یک تجمع‌ اعتراضی شیشه‌های موترهای باربری افغانستان را شکستاندند و درگیری‌هایی نیز میان سربازان طالبان و معترضان گزارش شده است.

خطیب‌زاده نیز تأیید کرد که برخی رفتارهای احساسی غیرقابل تأیید در روز تظاهرات رخ داده است.

این در حالی است که معاهده حق‌آبه ایران و افغانستان درباره‌ی آب رود هیرمند در سال ۱۳۵۱ خورشیدی میان امیرعباس هویدا و محمد شفیق، نخست‌وزیران وقت دو کشور امضا شد.

 دولت افغانستان تأکید دارد که حق‌آبه را بر اساس توافق ۱۳۵۱ خواهد پرداخت؛ زیرا در این توافق شرایط اقلیمی و امکان کم شدن آب هلمند در اثر تغییرات جوی و کاهش بارندگی مطرح شده که روی حق‌آبه‌ی ایران تأثیر می‌گذارد. بر اساس این معاهده، ایران سالانه ۸۲۰میلیون متر مکعب آب از رودخانه هیرمند دریافت کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x