هیأت دیپلماتیک ایرانی برای بررسی قتل کارگران افغان به کابل می‌آید

صبح کابل
هیأت دیپلماتیک ایرانی برای بررسی قتل کارگران افغان به کابل می‌آید

وزارت خارجه، اعلام کرده که قرار است به زودی، هیأتی از تهران به منظور بررسی قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، به کابل بیاید.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۳۱ ثور)، از سوی وزارت خارجه منتشر شده، آمده است که به منظور بررسی همه جانبه‌ی رویداد قتل کارگران افغان توسط نیروهای مرزی ایران، هیأت عالی‌رتبه‌ی دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد و در بررسی روی این رویداد با افغانستان همکاری خواهد داشت.

بر اساس اعلامیه، محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه‌ی ایران، در رأس این هیأت قرار خواهد داشت.

وزارت خارجه گفته است که سفر هیأت ایرانی به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک، می‌تواند به روشن سازی جزئیات آن، گرفتن تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده، کمک کند.

این در حالی است که در سوم ثور، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هیأت حقیقت‌یابی که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، به تازگی اعلام کرده است که ۱۹ کاگر نجات یافته اند، جسد ۱۲ کارگر پیدا شده و از سرنوشت ۱۵ نفر نیز تا کنون هیچ خبری نیست.

این نخستین برخورد خشونت‌آمیز پولیس مرزی ایران با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته است که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.