وزیر خارجه‌ی ناروی: برقراری آتش‌بس، گام مهمی برای موفقیت در گفت‌وگوهای صلح خواهد بود

صبح کابل
وزیر خارجه‌ی ناروی: برقراری آتش‌بس، گام مهمی برای موفقیت در گفت‌وگوهای صلح خواهد بود

وزیر خارجه‌ی ناروی، گفته است که کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان، گام مهمی برای موفقیت در گفت‌وگوهای میان‌افغانی خواهد بود.

وزارت خارجه، روز سه‌شنبه (۲۵ سنبله)، در اعلامیه‌ای گفته است که که محمدحنیف اتمر، سرپرست این وزارت، با اینه اریکسن سوریدی، وزیر خارجه‌ی ناروی، تماس تلفونی داشته است.

بانو سوریدی، از ادامه‌ی حمایت کشورش از گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و ایجاد سهولت‌ها در این راستا، اطمینان داده است. او، هم‌چنان کاهش خشونت‌ها و قبول آتش‌بس فوری را برای موفقیت در گفت‌وگوهای صلح، مهم دانسته است.

از سویی هم، محمدحنیف اتمر، نقش ناروی را در حمایت از  کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان، برای موفقیت در گفت‌وگوهای صلح، مهم و اساسی خوانده است.

در این تماس تلفونی، دو طرف، در مورد ادامه‌ی گفت‌وگوها و دور بعدی مذاکرات، نقش اجماع منطقه‌ای و جهانی در روند صلح، حمایت کشورهای منطقه و جهان از نشست ژینو در مورد افغانستان و تأثیر آن بر موفقیت گفت‌وگوهای صلح، حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته و سایر موضوعات مرتبط، گفت‌وگو کردند.

مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. شماری از نمایندگان کشورها و سازمان‌های جهانی که در این مراسم اشتراک داشتند، بر پایان جنگ و حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته در افغانستان، تأکید کردند.