بازداشت مسؤول ارشد شاخه‌ی خراسان داعش

صبح کابل
بازداشت مسؤول ارشد شاخه‌ی خراسان داعش

نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی، با راه‌اندازی عملیاتی، یک مسؤول ارشد پاکستانی گروه تروریستی داعش را بازداشت کرده اند.
در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۳ ثور) از سوی ریاست عمومی امنیت ملی به روزنامه‌ی صبح کابل فرستاده شده، آمده است که منیب فرزند سردار خان، مشهور به «ابوبلال، حارث، ابوهلال و ابوهُمام»، باشنده‌ی اصلی پاکستان و عضو شورای مرکزی شاخه‌ی خراسان داعش است.
در اعلامیه آمده است که منیب، قاضی و مسؤول هماهنگی و ارتباط میان شاخه‌ی خراسان داعش و گروه‌های تروریستی لشکر طیبه، شبکه‌ی حقانی، سپاه صحابه، جمعیت‌العلمای اسلام و شورای پیشاور طالبان بوده است.
ریاست عمومی امنیت ملی، گفته است: «این فرد، پس از ایجاد هسته‌ی هماهنگی با گروه‌های تروریستی، به عنوان مسؤول ارتباطی شورای مرکزی داعش شاخه‌ی خراسان با گروه‌‌های تروریستی و سازمان‌های استخباراتی منطقه‌ای گماشته شده بود.»
در اعلامیه آمده است که این فرد در جریان تحقیق، از چگونگی تبانی و تشریک مساعی میان شاخه‌ی خراسان داعش و گروه‌های تروریستی دیگر مثل لشکر طیبه و شبکه‌ی حقانی پرده برداشته است.
بر اساس اعلامیه، این فرد پیش از پیوستن به گروه تروریستی داعش، جز افراد کلیدی شبکه‌ی القاعده بود.
ریاست عمومی امنیت ملی، تأکید کرده است که پس از فروپاشی هسته‌ی مرکزی شاخه‌ی خراسان داعش، تلاش‌ها جریان دارد تا هسته‌های شهری و کوچک این گروه نیز تعقیب و سرکوب شود.
این درحالی است که ریاست عمومی امنیت ملی، در شانزدهم حمل اعلام کرده بود که عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش، همراه با ۱۹ عضو دیگر این گروه بازداشت شده‌اند.
اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای اورکزی اجنسی ایالت خیرپشتون‌خواه در پاکستان است و پس از کشته‌شدن ابوسعید باجوری، رهبر پیشین داعش در افغانستان، به عنوان والی‌نام‌نهاد خراسان این گروه در افغانستان فعالیت داشت.
گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شدند. مرکز فرماندهی این گروه، ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.
هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوز هم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.
به نظر می‌رسد با بازداشت رهبر و اعضای کلیدی این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود.