باشندگان بامیان در واکنش به کشته‌شدن هفت کارگر در ننگرهار دست به اعتراض زدند

صبح کابل
باشندگان بامیان در واکنش به کشته‌شدن هفت کارگر در ننگرهار دست به اعتراض زدند

صدها تن از باشندگان بامیان، در اعتراض به کشته‌شدن هفت کارگر یک کارخانه‌ی گچ‌سازی در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار، در برابر دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر گردهمایی کردند.

این گردهمایی، روز شنبه (۱۶ حوت)، برگزار شد. معترضان، از دولت افغانستان خواستند تا عاملان این رویداد را شناسایی و مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار دهد.

در قطع‌نامه‌ی معترضان، از دولت افغانستان خواسته شده است تا اقدام‌ عملی را در راستای تامین امنیت غیرنظامیان روی دست بگیرد تا از تکرار چنین رویدادهایی جلوگیری شود.

در قطع‌نامه آمده است: «با توجه به شرایط حساس کشور، سهل‌انگاری و بازی کردن با ارزش‌های دموکراتیک و سازوکارهای قانونی، اعتبار نیم‌بند مردم به حکومت را صدمه زده و حتا سلامت نظام را تهدید می‌کند.»

معترضان هم‌چنان از جامعه‌ی جهانی خواستند که مسئولین حکومت افغانستان را در قبال این رویدادها، تحت فشار قرار دهد و به پاسخ‌گویی وادار کند.

عبدالرحمان شهیدانی، عضو پیشین مجلس نمایندگان که در این گردهمایی حضور داشت، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «این گردهمایی در اعتراض به کشته‌شدن هفت کارگر در ننگرهار، رویداد اخیر بهسود و اتفاق اخیر در ولایت هرات برگزار شده است.»

به گفته‌ی او، حکومت در برابر مردم رفتار دوگانه‌ای را در پیش گرفته است.

آقای شهیدانی می‌افزاید: «کسی که خودش صدا می‌زند هزاران میل تفنگ و صدها مسلح دارد و کسی که علیه نظام فتوا صادر می‌کند، حکومت به آن‌ها کاری ندارد؛ اما کسی که به خاطر دفاع از خود و دفاع از مردم ایستاده، علیه او لشکرکشی می‌کند.»

گفتنی است که چهارشنبه شب (۱۳ حوت)، هفت کارگر کارخانه‌ی گچ‌سازی در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار، از سوی تفنگ‌داران ناشناس کشته شدند. این کارگران، هزاره‌ بودند.

بر اساس تصاویری که از محل رویداد منتشر شده، دستان این کارگران با ریسمان بسته شده و سپس بر آن‌ها تیراندازی صورت گرفته است.