وزارت خارجه‌ی امریکا: نشست مسکو جاگزین گفت‌وگوهای دوحه نیست

صبح کابل
وزارت خارجه‌ی امریکا: نشست مسکو جاگزین گفت‌وگوهای دوحه نیست

وزارت خارجه‌ی امریکا، گفته است که نشست مسکو در باره‌ی روند صلح افغانستان، جاگزین گفت‌وگوهای دوحه نیست.

به نقل از خبرگزاری رویترز، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ی امریکا، روز سه‌شنبه (۲۶ حوت/ ۱۶ مارچ)، در یک نشست خبری گفت که نشست مسکو، جاگزین گفت‌وگوهای دوحه که میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان جریان دارد، نمی‌شود.

قرار است روز پنج‌شنبه (۲۸ حوت)، روسیه میزبان نشستی در باره‌ی روند صلح افغانستان باشد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امروز (چهارشنبه، ۲۷ حوت)، در راس هیئت دولتی به منظور اشتراک در نشست مسکو، به روسیه رفت.

هرچند شورای عالی مصالحه‌ی ملی در مورد ترکیب هیئت همراه آقای عبدالله چیزی نگفته است؛ اما فهرستی در رسانه‌ها منتشر شده است که نشان می‌دهد حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، محمدکریم خلیلی، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی نیز، شامل کسانی اند که به مسکو می‌روند.

بابر فرهمند، محمدمعصوم ستانکزی، محمدعلم ایزدیار، سیدسعادت منصور نادری، نادر نادری، حببیه سرابی، متین بیگ، عبدالله خنجانی، عبدالستار خواصی و بهیر غیرت، دیگر افرادی اند که قرار است در نشست مسکو حضور داشته باشند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان نیز در نشست مسکو شرکت خواهد کرد.

پیش از این گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که یک هیئت ده نفری از این گروه به رهبری ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه در نشست مسکو شرکت می‌کند.

در نشستی که قرار است روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شود، بر علاوه‌ی نمایندگانی از دولت افغانستان و گروه طالبان، نمایندگان امریکا، پاکستان و چین نیز شرکت می‌کنند.

از سویی هم، وزارت خارجه‌ی افغانستان، گفته است که نشست‌های پیش رو در مسکو و استانبول پیرامون گفت‌وگوهای صلح، مکمل نشست دوحه است.

گفتنی است که به دنبال نشست مسکو، در ماه اپریل نیز نشستی در باره‌ی صلح افغانستان به میزبانی کشور ترکیه در شهر استانبول برگزار خواهد شد.