جاوید فیصل: زندانیان دولت بر اساس فهرست آزاد نشده‌اند

صبح کابل
جاوید فیصل: زندانیان دولت بر اساس فهرست آزاد نشده‌اند

سخن‌گوی شورای امنیت ملی، تأکید می‌کند، زندانیان دولت افغانستان، بر اساس فهرستی که در اختیار گروه طالبان قرار گرفته، آزاد نشده‌اند.
جاوید فیصل، روز شنبه (۳۰ حمل)، در یک نشست خبری گفت که گروه طالبان، در سه مرحله ۶۰ نفر از زندانیان دولت افغانستان را آزاد کرده که از این میان، تنها ۱۹ نفر آن اعضای برحال نیروهای امنیتی و دفاعی اند.
او افزود: «۲۰ نفر در کندهار آزاد شدند که ۱۰ نفر آن غیرنظامی‌اند. ۴۰ نفر در لغمان آزاد شدند که تنها ۹ نفر آن اعضای برحال نیروهای امنیتی استند. ۱۲ نفر از آزادشدگان، سربازانی‌اند که به طالبان تسلیم شده بودند و بعد از تحقیقات در کابل زندانی می‌شوند. شش نفر از آزادشدگان در لغمان، اعضای پیشین نیروهای امنیتی اند. سه کارمند ملکی دولت نیز در لغمان آزاد شده‌اند.»
آقای فیصل گفت که ۲۸ تن از افرادی که در لغمان آزاد شدند، پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان ربوده شده بودند.
به گفته‌ی او، گروه طالبان، زندانیان دولت افغانستان را بر اساس فهرستی که ارائه شده، آزاد نکرده‌ است.
آقای فیصل گفت: «زندانیان باید بر اساس فهرست ارائه شده آزاد شوند. افرادی که آزادشده، مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و گروه طالبان باید شکنجه‌ی زندانیان را توقف داده و تمام غیرنظامیان را آزاد کند.»
او، با بیان این که در میان آزادشدگان، افراد زیر سن نیز شامل اند، از سازمان ملل متحد و سازمان حقوق بشر خواست تا با گروه طالبان وارد گفت‌وگو شوند تا جلو زندانی شدن افراد زیر سن گرفته شود.
آقای فیصل، گفت که پروسه‌ی آزادی زندانیان طالب، ادامه دارد و ۱۵۰۰ نفر آزاد خواهند شد.
این در حالی است که حکومت افغانستان تا کنون ۳۶۱ زندانی طالب را از زندان‌های بگرام و پلچرخی آزاد کرده است.
قرار بود پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان میان گروه طالبان و حکومت افغانستان، دست‌کم ۲۰ روز پیش آغاز شود، اما بنابر دلایلی به تعویق افتاد. با این هم، قرار است شماری از زندانیان از سوی دو طرف، آزاد شوند.