مقام ولایت و فرماندهی پلیس جوزجان پس از چهار ساعت به کنترل نیروهای دولتی درآمد

قمرالدین پویاعزیز
مقام ولایت و فرماندهی پلیس جوزجان پس از چهار ساعت به کنترل نیروهای دولتی درآمد

مسؤولان امنیتی در ولایت جوزجان، می‌گویند که ساختمان مقام ولایت، فرماندهی پلیس و زندان مرکزی جوزجان پس از چهار ساعت سقوط به دست طالبان، پس گرفته شده و در حال حاضر نیروهای امنیتی در آن‌ جاها مستقر شده اند.

خواجه جیلانی ابوبکر، فرمانده‌ی پلیس جوزجان به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که به دلیل برخی عوامل، صبح روز جمعه -۱۵ اسد-، یک خط نبرد از استقامت جنوب شهر شبرغان شکست و هراس‌افگنان طالب وارد این شهر شدند.

آقای ابوبکر، افزود که پس از منسجم‌شدن دوباره‌ی نیروها و در نتیجه‌ی ضد حمله‌ی خوب نیروهای ارتش، مقام‌ ولایت، فرماندهی پلیس، زندانی مرکزی، حوزه‌ی سوم امنیتی و ریاست محکمه‌ی جوزجان از کنترل طالبان بیرون شده و نیروهای امنیتی در آن مستقر شدند.

بر اساس معلومات فرماندهی پلیس جوزجان، در جریان درگیری میان دو طرف، بالاتر از ۱۰ جنگ‌جوی طالبان کشته و یک نفر شان زنده بازداشت شده است.

اقای ابوبکر، هم‌چنان گفت که در جریان ضد حمله نیروهای ارتش و درگیری میان دو طرف، ۵ تن از سربازان پلیس زخمی شده اند و از نیروهای امنیتی، کسی کشته نشده است.

او گفت که نیروهای ارتش برای بازپس گیری ساحات باقی‌مانده آمادگی دارند و به زودی عملیات تعرضی در بندر سرپل جوزجان و شاهراه نمبر دو آغاز  می‌شود.

به گفته‌ی فرمانده‌ی پلیس جوزجان، پنج‌شنبه‌شب -۱۴ اسد-، تعداد از نیروهای کماندو وارد جوزجان شده و بر اساس هدایت وزارت دفاع، قرار است نیروهای کماندو بیش‌تری نیز به جوزجان بیایند.

در عملیات بازپس‌گیری شهر شبرغان، یارمحمد دوستم، فرزند مارشال دوستم و افراد تحت امرش نیز حضور داشته اند و در کنار نیروهای امنیتی توانستند، قسمت‌های زیادی از شهر را از طالبان پس گیرند.

هرچند درگیری میان نیروهای ارتش و طالبان در اطراف شهر شبرغان از چند روز به این طرف ادامه داشت؛ اما حمله طالبان در یک‌ شبانه‌روز گذشته شدت گرفت تا جایی که جنگ‌جویان این گروه توانستند وارد شهر شبرغان شوند. به دلیل ترس از طالبان، شمار زیادی از باشندگان شهر شبرغان به مناطق امن‌تری پناه بردند.

پیش‌تر وزارت دفاع نیز، اعلام کرده بود که شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان دوباره به تصرف نیروهای امنیتی و دفاعی درآمده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x