استولتنبرگ: کاهش‌ خشونت‌ها یک آزمون برای طالبان است

صبح کابل
استولتنبرگ: کاهش‌ خشونت‌ها یک آزمون برای طالبان است

دبیرکل ناتو در واکنش به آغاز کاهش یک‌هفته‌ای خشونت، گفته است که این یک آزمون برای گروه طالبان است تا این گروه تعهدش را برای صلح و ثبات پایدار در افغانستان ثابت کند.

ینس استولتنبرگ ضمن این که گفته است ناتو از توافق‌ طالبان و امریکا برای کاهش‌ خشونت‌ها استقبال می‌کند، هم‌زمان آن را یک آزمون برای این گروه دانسته است.

شورای امنیت ملی افغانستان، روز جمعه (۲ دلو) اعلام کرد که روند کاهش‌ یک‌هفته‌ای خشونت‌ها قرار است سر از فردا شنبه (۳ دلو) آغاز شود که برای یک هفته ادامه خواهد داشت.

عبدالکبیر واثق، معاون سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی، به روزنامه‌ی صبح کابل گفت که هم‌زمان با آغاز این روند، نیروهای امنیتی آمادگی لازم را برای اجرای توافق کاهش خشونت و تهدیدات احتمالی آن دارند.

بر اساس این طرح، گروه طالبان حملات شان را در مسیر شاهراه‌ها، اماکن عمومی، مراکز شهرها و مواضع ارتش و پولیس در جریان این یک هفته متوقف می‌کنند.

در همین حال، وزارت خارجه‌ی امریکا و طالبان گفته اند که زمان امضای توافق‌نامه‌ی صلح مشخص شده و قرار است در ۲۹ فبروری؛ یعنی تا هشت روز دیگر این توافق‌نامه امضا شود.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، نیز گفته است، بر بنیاد توافق‌نامه‌ی‌ای که قرار است میان طالبان و امریکا امضا شود، تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند و هم‌چنان به کسی اجازه داده نمی‌شود که از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده کند.