کاخ سفید: بایدن با غنی و عبدالله دیدار می‌کند

صبح کابل
کاخ سفید: بایدن با غنی و عبدالله دیدار می‌کند

کاخ سفید، اعلام کرده که قرار است جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، تا چند روز دیگر -۲۵ جون-، با محمداشرف غنی، رییس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان، دیدار کند.

در اعلامیه‌ای که از سوی کاخ سفید نشر شده، آمده است که این دیدار، مشارکت پایدار میان افغانستان و امریکا را در حالی برجسته می‌کند که روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، ادامه دارد.

در اعلامیه آمده است: «ایالات متحده، متعهد است که با ارایه‌ی کمک‌های دیپلماتیک، اقتصادی و بشردوستانه به مردم افغانستان، به شمول زنان ، دختران و اقلیت‌ها، از آن‌ها حمایت کند.»

کاخ سفید، گفته است که ایالات متحده با دولت افغانستان در ارتباط و تعامل خواهد بود تا مطمین شود که این کشور، بار دیگر به پناه‌گاه امن گروه‌های تروریستی که امریکا را تهدید کند، مبدل نخواهد شد.

در اعلامیه آمده است که ایالات متحده، از روند صلح حمایت می‌کند و تمام طرف‌ها را تشویق می‌کند تا برای پایان جنگ، وارد گفت‌وگوهای معنادار شوند.

پیش از این، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان، از سفر رییس‌جمهور غنی به وانشگتن خبر داده و گفته بود که آقای غنی در این سفر، نباید پاکستان را به خاطر ناامنی‌ها در افغانستان ملامت کند.

آقای قریشی، روز دوشنبه -۲۴ جوزا-، در نشست دو جانبه‌ی افغانستان – پاکستان، گفته بود که کابل، باید اتهامات علیه اسلام‌آباد را متوقف کند و نباید مسؤولیت ناامنی در این کشور را به دوش پاکستان بی‌اندازد.

او افزوده بود: «برای غنی و هیئت همراه او، شانس و ملاقات خوبی آرزو داریم؛ اما اگر هدف از رفتن به واشنگتن، آغاز بازی جدید ملامت کردن و مسؤول پنداشتن پاکستان برای همه نابسامانی‌ها و عدم پیشرفت در روند صلح افغانستان باشد، این سفر هیچ کمکی نخواهد کرد.»

این در حالی است که در چند ماه گذشته، رییس‌جمهور غنی بارها اسلام‌آباد را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و گفته که اگر افغانستان ناامن باشد، پاکستان نیز ناامن خواهد بود و از همین رو، انتخاب دوستی و دشمنی با پاکستان است.

پاکستان اما، هم‌واره این ادعا را رد کرده و گفته که اسلام‌آباد برای تأمین صلح در افغانستان، تلاش می‌کند.