سفیر امریکا حمله بر کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید را محکوم کرد

صبح کابل
سفیر امریکا حمله بر کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید را محکوم کرد

سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در کابل، حمله بر موتر حامل کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید را محکوم کرده است.

جان بس، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که حمله بر غیرنظامیان و رسانه‌ها، هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند و تمام طرف‌ها باید روی صلح و آینده‌ی افغانستان تمرکز کنند.

حوالی ساعت ۵:۳۰ پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱۳ اسد)، موتر حامل کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید، در مربوطات ناحیه‌ی پانزدهم شهر کابل هدف ماین مقناطیسی قرار گرفت.

فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در نتیجه‌ی این انفجار، دو نفر به شمول یک رهگذر و راننده‌ی موتر، جان باخته‌اند و سه نفر دیگر به شمول یک رهگذر و دو کارمند تلویزیون خصوصی خورشید، زخم برداشته‌اند.

مسؤولان تلویزیون خصوصی خورشید نیز تایید کرده‌اند که در این رویداد، دو نفر از کارمندان این رسانه شدیداً زخم برداشته‌ اند.

نی یا نهاد حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، این رویداد را حمله به آزادی بیان و حقوق اساسی شهروندان دانسته و گفته است که اگر دقت و سرعت عمل نهادهای کشفی و استخباراتی وجود داشته باشد، چنین رویدادهایی به وقوع نمی‌پیوندد.

این در حالی است که پیش از این، گروه طالبان هشدار داده بود که اگر رسانه‌های دیداری و شنیداری افغانستان به تبلیغات منفی خود بر ضد‌ این گروه پایان ندهند، از سوی آنان هدف قرار خواهند گرفت.

در خبرنامه‌ای که از سوی طالبان به نشر رسید، آمده بود که شماری از رسانه‌ها، تبلیغاتی را نشر می‌کنند که در آن بر ضد این گروه بد و رد گفته می‌شود و مردم را بر ضد شان تحریک می‌کند.

پیش از این نیز، نی یا حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از دولت افغانستان خواسته بود که تامین امنیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای را در اولویت کاری خود قرار بدهد.