جان بس: افغانستان به خاطر فساد اعتبار خود را از دست داده است

صبح کابل
جان بس: افغانستان به خاطر فساد اعتبار خود را از دست داده است

سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در کابل، می‌گوید که افغانستان به خاطر فساد، اعتبار خود را پیش جامعه‌ی جهانی از دست داده است.

جان بس، روز یک‌شنبه (۲۴ قوس) در نشست سالانه‌ی مبارزه با فساد اداری، گفت که فساد در افغانستان به اندازه‌ای است که حتا  توافق صلح احتمالی را نیز تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد و کشورهای خارجی به شمول امریکا، حاضر نیستند تا در چنین شرایطی، کمک‌های مالی لازم را به این کشور ارائه کنند.

او افزود: «دولت امریکا، سایر دولت‌ها و نهادهای مالی بین‌المللی، دیگر آماده نیستند که کمک مالی لازم را ارائه کنند تا توافق بین دو طرف موفق شود؛ زیرا اعتماد خود را از دست داده اند. منابعی را که ما در اختیار شان قرار می‌دهیم به شکل درست استفاده نمی‌شود و فقط برای استفاده‌های شخصی چند نفر به مصرف می‌رسد.»

از سویی هم، الیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل، تأکید می‌کند که میلیاردها دالر کمک‌های خارجی، در افغانستان به هدر رفته و فساد اداری، سبب تشدید جنگ، زیر سؤال رفتن مشروعیت دولت، تسهیل اقتصاد غیرقانونی و ایجاد شبکه‌های هراس‌افگنی شده است.

با این حال، رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که حکومت افغانستان، برای مبارزه با فساد اداری، تلاش‌هایی کرده است؛ اما ادامه‌ی این تلاش‌ها، به تعهد مشترک و حاکمیت قانون نیاز دارد.

این در حالی است که بر اساس شاخص جهانی مبارزه با فساد اداری که از سوی سازمان شفافیت بین‌الملل منتشر شده، افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی، جایگاه ۱۷۲ را از آن خود کرده که نشان می‌دهد این کشور، هنوز هم در بین کشورهایی قرار دارد که دارای بیشترین میزان فساد اداری است.