گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی: سازمان ملل متحد باید نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد

عصمت امین
گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی: سازمان ملل متحد باید نسل‌کشی هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد

گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی در یک اعلامیه‌ای، حمله روز جمعه، هشتم میزان بر مرکز آموزشی کاج را نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت خوانده است.

این گروه از سازمان ملل خواسته است که نسل‌کشی هزاره‌ها را در افغانستان به رسمیت شناخته و برای محافظت از این گروه قومی مطابق منشور سازمان ملل اقدام کند.

در اعلامیه این گروه، آمده است: «گروه کاری از سازمان ملل می‌خواهد تا این جنایت را نسل‌کشی اعلام کند و گروه‌های تروریستی پشت این واقعه را مسؤول بداند.»

گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی، هم‌چنان از تمامی سازمان‌های بین‌المللی و جامعه‌ی جهانی از جمله سازمان ملل متحد، خواسته که در مقابل این جنایت سکوت نکنند و بر گروه‌های تروریستی و حامیان آن‌ها فشار وارد کنند تا از وقوع چنین جنایاتی در آینده جلوگیری شود.

این گروه، گفته است که بارها و بارها غرب کابل شاهد وحشت‌ناک ترین رودیدادهایی کشتار کودکان بوده است. گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی قاطعانه حمله به غیر نظامیان را محکوم کرده است.

در اعلامیه، آمده است: «حملات وحشیانه‌ی از این دست بارها و بارها غیر نظامیان را در غرب کابل هدف قرار داده است. دانش‌آموزان پسر و دختر در موارد مختلف هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند.»

 این گروه از گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در افغانستان خواسته است که به طور کامل تحقیق، مستندسازی و گزارش از این واقعه دردناک را به سازمان ملل متحد و به ویژه به شورای امنیت این سازمان ارایه کند.

گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی، هم‌چنان خواستار تشکیل نشست ویژه‌ی شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این جنایت به قول آن‌ها «شنیع» شده و تأکید کرده که باید سازمان ملل تصامیم مناسب برای جلوگیری از این دست رویدادها را روی دست بگیرد.