کاهش ۷۱ درصدی قتل خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی

صبح کابل
کاهش ۷۱ درصدی قتل خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی

کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، اعلام کرده است که قتل خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۷۱ درصد کاهش یافته است.
نجیب شریفی، رییس کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، روز یک‌شنبه (۲۹ جدی) گزارش سالانه‌ای را از وضعیت خبرنگاران در افغانستان، منتشر کرد که بر اساس آن، در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۵ خبرنگار در این کشور، به قتل رسیده اند.
آقای شریفی، گفت: «در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۵ مورد قتل خبرنگاران ثبت شده که کاهش ۷۱درصدی را نسبت به سال پیش‌تر از آن، نشان می‌دهد. از میان ۵ مورد قتل، مسؤولیت ۲ مورد آن به طالبان، ۱ مورد به گروه داعش و ۲ مورد دیگر به افراد زورمند بر می‌گردد.»
او افزود که در سال ۲۰۱۹ میلادی، به‌گونه‌ی مجموعی ۱۰۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای به‌صورت رسمی ثبت شده که شامل ۵ مورد قتل، ۱۸ مورد مجروحیت، ۲۵ مورد تهدید، ۱۲ مورد لت‌وکوب، ۳۳ مورد توهین و بدرفتاری، ۱ مورد اخراج غیرقانونی، ۱ مورد برخورد غیرقانونی، ۳ مورد بازداشت غیرقانونی و ۷ مورد اختطاف می‌شود.
به گفته‌ی آقای شریفی، آمار خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲۲٫۱۳ درصد کاهش یافته است.
او گفت که حکومت افغانستان مسؤول ۴۲ مورد خشونت و تهدید بوده و در رده‌ی اول قرار دارد و گروه طالبان نیز مسؤول ۳۳ مورد بوده و در رده‌ی دوم قرار گرفته است. «به همین ترتیب، افراد ناشناس مسؤول ۱۴ مورد در رده‌ی سوم، زورمندان مسؤول ۷ مورد، گروه داعش مسؤول ۴ مورد، دزدان مسؤول ۱ مورد بوده و مسؤولان رسانه‌ها مسؤول ۴ مورد بدرفتاری استند.»
رییس کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، می‌گوید که از میان ۱۰۵ مورد خشونت، ۱۸ مورد آن بر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای زن صورت گرفته است.
آقای شریفی، گفت که هر چند خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ میلادی کم‌تر شده است، اما هنوز هم میزان خشونت و تهدید، چشمگیر بوده و نیاز است تا تلاش‌های جدی به خاطر کاهش آن صورت گیرد.