لت‌و‌کوب یک خبرنگار زن از سوی سرمهندس شهرداری پلخمری

محراب الدین ابراهیمی
لت‌و‌کوب یک خبرنگار زن از سوی سرمهندس شهرداری پلخمری

سمیه نوروزی، خبرنگار و فعال حقوق زن در ولایت بغلان، ادعا می‌کند که سرمهندس شهرداری پلخمری، او و دو نفر از اعضای خانواده‌اش را مورد توهین، تحقیر و لت‌وکوب قرار داده است.

بانو نوروزی، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «شیرآغا، سرمهندس شهرداری پلخمری، در واکنش به پُستی که در برگه‌ی فیسبوک خود درباره‌ی سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای این مهندس نوشته بودم، ساعت شش دوشنبه‌شب (۳۱سرطان)، وارد خانه‌ی ما شد و من، مادرم و برادر ۱۲ ساله‌ام را با استفاده از سنگ و خشت، لت‌و‌کوب کرد.»

او که در حال حاضر در شفاخانه‌ی ولایتی شهر پلخمری بستری است، می‌افزاید که این مهندس شهرداری، همچنان او و اعضای خانواده‌اش را تهدید به مرگ کرده است.

از سویی هم، شیرآغا، سرمهندس شهرداری پلخمری، ادعای این خبرنگار را رد می‌کند. او می‌گوید: «خانواده‌ی سمیه نوروزی با من، روی زمین دعوای حقوقی دارند و به خاطر سرپوش گذاشتن روی این کار، چنین ادعایی را کرده است.»

آقای شیرآغا می‌افزاید که حتا حاضر است به ارگان‌های عدلی و قضای در باره‌ی ادعای لت‌وکوب این خبرنگار زن، پاسخ بگوید.

سمیه نوروزی، بیش از ۵ سال است که در رادیو رویان به‌عنوان مدیر خبر کار می‌کند و همچنان به‌عنوان فعال حقوق زن، شاعر و نویسنده در ولایت بغلان شناخته می‌شود.

در همین حال، نهاد نی یا حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، از وزارت داخله خواسته است که هر چه زودتر، عامل خشونت در برابر مدیر خبر رادیو رویان را بازداشت کرده و این موضوع را به‌گونه‌ی جدی مورد بررسی قرار دهد. نی تأکید کرده است که بی‌توجهی حکومت، سبب شده تا گستره‌ی تهدید و خشونت حتا به خانه‌های خبرنگاران نیز کشیده شود.

همچنان، جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت بغلان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که شیر آغا، سرمهندس شهرداری پلخمری، به‌منظور بررسی بیشتر این موضوع به فرماندهی پولیس فراخوانده شده است.

این در حالی است که چند روز پیش، کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، اعلام کرده بود که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۵ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده که از این میان، تنها عامل ۲۰ مورد آن، کارمندان دولتی بوده‌اند.