صدیقی: دولت افغانستان هرگز از پروسه‌ی صلح عقب‌نشینی نکرده است

صبح کابل
صدیقی: دولت افغانستان هرگز از پروسه‌ی صلح عقب‌نشینی نکرده است

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید کرده که دولت افغانستان، هرگز از پروسه‌ی صلح عقب‌نشینی نکرده است.

صدیق صدیقی‌، پس از چاشت روز جمعه (۲۶ ثور)، در رشته‌ تویتی گفته است که نزد مردم و دولت افغانستان، گروه طالبان مانع اصلی پروسه‌ی صلح و تدوام خشونت‌های موجود است؛ زیرا این گروه همواره خواست مردم و جامعه‌ی جهانی برای تأمین آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی را رد کرده است.

آقای صدیقی، افزوده است: «دولت افغانستان هیچ وقت از پروسه‌ي صلح عقب‌نشینی نکرده؛ بلکه برای برقراری یک صلح پایدار و باعزت در کشور متعهد بوده و گام‌های اساسی را نيز برداشته است. نیت حکومت صلح است و هیچ کسی بر این نیت شک نکند.»

او با بیان این مطلب که گروه طالبان جنگ را انتخاب کرده، تأکید کرده است که نيروهاي امنيتي افغانستان هم، براي حفاظت از جان و مال مردم از هيچ گونه سعي و تلاش دريغ نخواهند ورزيد.

آقای صدیقی در ادامه هم‌چنان گفته است که طالبان با انکار از دست‌داشتن در حملات تروریستی اخیر در ولایت‌های کابل و ننگرهار نمی‌توانند برائت حاصل کنند.

به گفته‌ی او، حمله‌ بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت ‌برچی در کابل، نیاز به تحقیقات بیشتر دارد و نهادهای امنیتی و کشفی روی آن کار می‌کنند.

این درحالی است که روز سه‌شنبه (۲۳ ثور)، چهار مهاجم انتحاری، وارد شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر واقع در ایستگاه تانک تیل در مربوطات حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل شده و به تیراندازی در برابر غیرنظامیان پرداختند. پس از حدود چهار و نیم ساعت، مهاجمان انتحاری توسط نیروهای پولیس از پا درآمدند.

این رویداد، بیشتر از مادران و کودکان قربانی گرفت و در آن، ۲۵ نفر به شمول دو نوزاد جان باختند و حدود ۲۰ نفر زخمی شدند.

هم‌زمان با حمله‌ی مهاحمان مسلح در کابل، انفجاری نیز در یک مراسم تشییع جنازه در ولسوالی خیوه‌ی ولایت ننگرهار رخ داد که در نتیجه‌ی آن ۲۴ غیرنظامی کشته و نزدیک به ۷۰ نفر دیگر زخمی شدند.

هرچند مسؤولیت هر دو رویداد را تا کنون هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است؛ اما رییس‌جمهور غنی، شب همان روز، در یک پیام تصویری، با اشاره به حملات در کابل، ننگرهار و لغمان، گفت که افغانستان بار دیگر شاهد حملات تروریستی طالبان و داعش بوده است.

آقای غنی، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده تا از حالت دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی اختیار کنند.

با این همه،  اخیرا زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که بر اساس ارزیابی‌های ایالات متحده‌ی امریکا،  شاخه‌ی خراسان گروه داعش، مسؤول حمله‌ بر شفاخانه‌ی صدبستر در دشت ‌برچی و حمله بر مراسم تشییع جنازه در ننگرهار بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x