عبدالله: آزادی ۴۶۰۰ زندانی طالب کار آسانی نبود؛ اما این اقدام‌ها برای رسیدن به صلح انجام شد

صبح کابل
عبدالله: آزادی ۴۶۰۰ زندانی طالب کار آسانی نبود؛ اما این اقدام‌ها برای رسیدن به صلح انجام شد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، تأکید می‌کند که آزادی ۴۶۰۰ زندانی طالب، کار آسانی نبود؛ اما این اقدام‌ها برای رسیدن به صلح انجام شد.

آقای عبدالله که جمعه‌(۱۷ اسد)، در نخستین روز برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، صحبت می‌کرد، گفت:« دولت افغانستان، عزم و اراده‌ی جدی برای رسیدن به صلح دارد. آزادی ۴۶۰۰ تن از زندانیان طالب کار آسان نبود؛ اما این اقدامات به منظور رسیدن به صلح برداشته شد. این نشان‌دهنده‌ی اراده‌ی قوی ما برای آمدن صلح و پایان جنگ است.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در نشست امروز با اشاره به اهمیت برگزاری لویه‌جرگه، گفت که این نشست تاریخی به منظور گرفتن نظریه‌های شهروندان در پروسه‌ی صلح برگزار شده است، امید دارم به نتیجه‌ای برسیم که به نفع همه‌ی مردم افغانستان باشد.

آقای عبدالله، ابراز امیدواری کرد که این جرگه بتواند نتیجه‌ا‌ی خواستنی داشته تا به نفع مردم افغانستان باشد.

او افزود: «مشوره‌های شما در این‌جا پایان کار نخواهد بود. ترتیبی خواهیم داد تا پس از پایان این نشست بزرگ نیز با هیأت رییسه تماس دوامدار برقرار شود. زیرا مشوره‌های شما برای تصمیم‌گیری‌های کلان ملی، بسیار مهم است.»

عبدالله عبدالله ضمن این که از رهبران و بزرگان سیاسی خواست، اتحاد و یک‌پارچگی شان را در این شرایط حساس حفظ کنند، هم‌چنان خاطر نشان کرد که جامعه‌ی بین‌المللی نیز به گونه‌ی یک‌دست از گفت‌و گوهای صلح حمایت کرده اند.

او، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، گفت که در نخستین دور گفت‌وگوهای صلح با طالبان، روی آتش‌بس همه‌جانبه و کاهش خشونت‌ها بحث خواهد شد.

از سویی هم‌ رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که گروه طالبان، تعهد کرده است که در صورت آزادی ۴۰۰ زندانی، این گروه، در ظرف سه روز گفت‌و گوهای مستقیم را آغاز می‌کند.

آقای غنی تأکید کرده که طالبان، هشدار داده اند، در صورتی که این زندانیان رها نشوند، به جنگ و خشونت خود نه تنها که ادامه می‌دهند، بلکه آن را شدت خواهند داد.