عبدالله: تبادله‌ی زندانیان و آتش‌بس سه روز زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کرده است

صبح کابل
عبدالله: تبادله‌ی زندانیان و آتش‌بس سه روز زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کرده است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، تأکید می‌کند که تبادله‌ی زندانیان و آتش‌بس سه روزه، زمینه را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کرده است.

آقای عبدالله، روز شنبه (۱۰ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که با ایجاد شورای عالی مصالحه‌ی ملی، کار روی هیأت مذاکره‌کننده، شیوه‌ی مذاکره، نقشه‌ی راه و آمادگی‌ها برای مذاکرات بین‌الافغانی، سرعت یافته است.

او افزود: «کارهای زیادی صورت گرفته است. برای مذاکرات و برقراری صلح، اساسی‌ترین مسأله اجماع مردم افغانستان است. امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی در تشکیل اجماع مردم کمک کرد. تلاش‌ها این است که از مردم افغانستان نمایندگی درست و جامع صورت بگیرد.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، کار روی انتخاب رؤسای کمیته‌ها جریان دارد و تا هفته‌ی آینده نهایی خواهد شد.

او، اطمینان داد که در جریان مذاکرات بین‌الافغانی، از تمام اقشار افغانستان نمایندگی خواهد شد. «اطمینان می‌دهم که از تمام اقشار نمایندگی صورت می‌گیرد. هرچند ممکن است که به یک تیم دل‌خواه نرسیم، اما یک تیم با ترکیب خوب انتخاب شده است.»

آقای عبدالله گفت که دولت افغانستان برای مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی کامل دارد و آغاز مذاکرات نیز، نیازمند کاهش خشونت‌ها است.

او علاوه کرد که تبادله‌ی زندانیان و آتش‌بس سه روزه، شرایط را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کرده و در جریان مذاکرات نیز، باید آتش‌بس برقرار شود.

این در حالی است که گروه طالبان، سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کردند. از سویی‌ هم، تا کنون بیش از دو هزار زندانی طالب و بیش از ۳۵۰ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند.