کریم خلیلی: نهادهای امنیتی وعده‌ی تأمین امنیت داده بودند

صبح کابل
کریم خلیلی: نهادهای امنیتی وعده‌ی تأمین امنیت داده بودند

محمد کریم خلیلی‌، رییس شورای عالی صلح، در واکنش به حمله‎‌ی مسلحانه در غرب کابل، گفته است که مسؤولان نهادهای امنیتی، وعده‌ی تأمین امنیت مراسم گرامی‌داشت از بیست‌و پنجمین سالیاد ترور عبدالعلی مزاری را داده بودند.
در خبرنامه‌ی که از سوی دفتر مطبوعاتی کریم خلیلی به نشر رسیده، آمده است:« مسؤلان تمام نهادهای امنیتی مربوطه، بارها به ستاد برگزاری مراسم اطمینان داده بودند که امنیت مراسم را کاملا تأمین می‌کنند و ساحه را کلا تحت پوشش و مدیریت امنیتی قرار می‌دهند.به همین دلیل، این مسأله باید روشن شود که عاملان و سازمان‌دهندگان این جنایت تروریستی کی‌ها بوده‌اند.»
مراسم گرامی‌داشت از بیست‌وپنجمین سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری در غرب کابل، با تیراندازی مهاجمان مسلح مختل شد. مهاجمان مسلح همزمان با صحبت محمد کریم خلیلی، بر این مراسم تیراندازی کردند.
نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله، می‌گوید که مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه‌ی پیش از چاشت امروز جمعه(۱۶حوت) بر مراسم یابود از بیست‌و پنجمین سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری حمله کردند. به گفته‌ای او، مهاجمان از یک ساختمان نیمه‌کاره بالای مردم تیراندازی کردند.
بر بنیاد آمارهای که برخی شفاخانه‌ها در غرب کابل بیرون داده اند، در این رویداد ۲۳ نفر کشته و ۳۳ نفر دیگر زخمی شده اند. وزارت داخله تاکنون زخمی شدن ۱۸ نفر را تأیید کرده است.
داکتر موسی مهترخیل، داکتر در شفاخانه‌ی کاتب به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که تا کنون چهار زخمی از حمله‌ی مسلحانه در مصلی عبدالعلی مزاری در غرب کابل به این شفاخانه انتقال داده شده اند.
این حمله با واکنش شدید حکومت و سیاست‌مداران افغانستان مواجه شده است.
تا کنون فرد و یا گروهی مسؤولیت این رویداد برعهده نگرفته است. طالبان دست داشتن شان در این رویداد را رد کرده اند.