حکومت به صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها: اگر تصفیه‌کننده نصب نکنید، مدیریت این مکان‌ها از شما گرفته می‌شود

صبح کابل
حکومت به صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها: اگر تصفیه‌کننده نصب نکنید، مدیریت این مکان‌ها از شما گرفته می‌شود

ریاست مبارزه با جرایم جنایی کابل، اعلام کرده است؛ در صورتی که صاحبان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها، فلترهای تصفیه‌ی دود زغال نصب نکنند، تشهیر منفی و یا ممنوع‌الخروج می‌شوند.

در اعلامیه‌ا‌ی که روز جمعه (۱۶ عقرب)، از سوی دفتر مطبوعاتی معاونیت نخست‌ ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، آمده است؛ در صورتی که مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها هم‌چنان به هشدارهای ریاست مبارزه با جرایم جنایی کابل، بی‌توجهی کنند، مدیریت شهرک و یا بلندمنزل برای جبران خساره از آن‌ها گرفته خواهد شد.

در اعلامیه آمده است: «از جمله ۶۰۳ بلند منزل/شهرک، ۱۵۹ بلندمنزل مجهز با سیستم مرکزگرمی و فلتریشن بوده و ۱۰۱ بلندمنزل دیگر فاقد وسایل دودزا می‌باشد. اخیرا صاحبان ۴۱ بلندمنزل پس از دریافت ابلاغیه‌ی وزارت داخله، با دولت خویش هم‌کاری کرده و فلتر نصب کردند. متباقی ۳۰۲ بلندمنزل/شهرک دیگر تا هنوز فلتر نصب نکرده اند.»

ریاست مبارزه با جرایم جنایی کابل به مالکان این شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها، هشدار داده است که هرچه زودتر باید تصفیه‌کننده نصب کنند، در غیر آن،  مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار خواهند گرفت.

در اعلامیه آمده است که پیش از این، ریاست محیط زیست شهرداری کابل نیز از آن‌ها تعهد گرفته است تا در سیستم مرکزگرمی تاسیسات شان فلتر نصب کنند.

این در حالی است که چند روز پیش، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز گفته است که اگر ۶۰۳ بلندمنزل که مسوول چهل درصد آلودگی هوا در زمستان است، امسال نیز فلتر نصب نکرده باشند، رهبری اداره‌ی محیط زیست رده‌ی اول، دوم و سوم آن برطرف می‌شوند.

با این همه، روزنامه‌ی صبح کابل به فهرستی از بلندمنزل‌های شهر کابل در ناحیه‌های مختلف شهر دست یافته است که نشان می‌دهد در زمستان بیش‌تر آن‌ها زغال سنگ مصرف می‌کند. به اساس این فهرست، از ۶۱۴ مرکز تجارتی-رهایشی و بلندمنزل‌هایی که در هفده ناحیه‌ی شهر کابل موقعیت دارد، ۱۸۱ بلندمنزل آن زغال‌ سنگ مصرف می‌کند، ۱۰۴ بلندمنزل آن چوب و ۳۲۹ بلندمنزل آن، گاز و برق استفاده می‌کند. با این حال گفته ‌شده که از مجموع مصرف‌کنندگان زغال ‌سنگ (۱۸۱ بلندمنزل)، مرکزگرمی ۱۱۰بلندمنزل و مرکز تجارتی-رهایشی مجهز با فلتر است و ۷۲ بلندمنزل دیگر گفته اند که مرکزگرمی‌های آن‌ها فلتر ندارد.