امرالله صالح: کسانی که مخالف صلح اند، شرافت ندارند

صبح کابل
امرالله صالح: کسانی که مخالف صلح اند، شرافت ندارند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند، کسانی که با آمدن صلح در افغانستان مخالفت می‌کنند، عاری از شرافت اند.

آقای صالح که روز جمعه (۲۸ سنبله)، در نهمین سالیاد ترور برهان‌الدین ربانی، رییس پیشین شورای عالی صلح، صحبت می‌کرد، گفت که صلح آمدنی است؛ زیرا باشندگان افغانستان، همه تشنه‌ی صلح اند و از جنگ بیزار.

او، افزود: «هویت ما ریشه در مدرسه‌ی «کوره‌ختک» پاکستان ندارد. کسانی که مخالف صلح اند، می‌خواهم برای شان بگویم، هرقدر که به جنگ ادامه بدهید، بالاخره به یک نقطه بر می‌گردیم و آن هم گفت‌وگو است.»

از سویی‌هم، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفت، حال که قرار است گفت‌وگوهای میان‌افغانان آغاز شود، دو طرف باید روی آتش‌بس توافق کنند، زیرا ادامه‌ی خون‌ریزی در کشور، مردم را نسبت به روند صلح بی‌باور می‌کند.

آقای محقق، گفت: «نشود که آن‌طرف، گفت‌وگوها جریان داشته باشد؛ اما این‌طرف کشتار ادامه داشته باشد. مردم به این قسم صلح باور ندارند. هنگامی که مذاکرات آغاز می‌شود، دو طرف باید روی آتش‌بس توافق کنند.»

این درحالی است که مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. قرار بود یکی دو روز پس از آن، گفت‌وگوهای میان‌افغانان آغاز شود، اما منابع در هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌گویند که آجندای هیأت طالبان، خطرناک است و به همین دلیل، گروه‌های تماس دو طرف، موفق نشده‌اند که تا اکنون، روی «آجندای اصلی»، توافق کنند.