شمار جان باختگان حمله بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت ‌برچی به ۱۶ نفر افزایش یافت

صبح کابل
شمار جان باختگان حمله بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت ‌برچی به ۱۶ نفر افزایش یافت

وزارت صحت عامه، اعلام کرده است که شمار قربانیان حمله‌ بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت ‌برچی، واقع در حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل، به ۱۶ کشته و  ۱۶ زخمی افزایش یافته است.

در خبرنامه‌ای که پس از پایان حمله‌ی امروز، از سوی وزارت صحت به نشر رسیده، آمده است که در نتیجه‌ی حمله‌ی مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ی صدبستر در منطقه‌ی دشت ‌برچی، ۱۶ تن به شمول زنان و نوزادان جان باخته و ۱۶ تن دیگر به شمول پنج کودک، زخمی شده اند.

این وزارت، افزوده است که در نتیجه‌ی انفجار و تیراندازی مهاجمان و نیروهای پولیس، قسمت زيادی از تعمير ادارى و سرويس نسايى ولادى این شفاخانه نیز ویران شده است.

در خبرنامه هم‌چنان آمده است: «تسهيلات و پرسونل صحى، بر اساس تمام معاهدات بين‌المللى، از هرگونه تعرض و تهاجم بايد مصؤون و محفوظ باشد؛ ولى متأسفانه در افغانستان همواره اين تسهيلات و پرسونل صحى و مريضاني كه با اميد درمان به اين تسهيلات صحى مراجعه مي‌كنند، مصؤون نبوده و قربانى داده اند.»

این وزارت از تمام جناح‌های درگیر خواسته است که به بی‌طرفی پرسونل و مراكز صحى احترام گذاشته و با رعايت مصؤونيت اين نهادها، اجازه‌ی ارائه‌ی خدمات صحی را بدهند.

این در حالی است که حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت روز سه‌شنبه (۲۳ ثور)، چهار مهاجم انتحاری، وارد شفاخانه‌ی صدبستر واقع در ایستگاه تانک تیل در مربوطات حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل شده و به تیراندازی در برابر غیرنظامیان پرداختند. پس از حدود چهار و نیم ساعت، مهاجمان انتحاری توسط نیروهای پولیس از پا درآمدند.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسؤولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری، عبدالله عبدالله، شورای امنیت ملی، چهره‌های سیاسی و شهروندان افغانستان، این حمله‌ی تروریستی را محکوم کرده اند.