غنی فرمان توزیع ۲۴ هزار تُن گندم را برای مردم آسیب‌پذیر صادر کرد

صبح کابل
غنی فرمان توزیع ۲۴ هزار تُن گندم را برای مردم آسیب‌پذیر صادر کرد

به دنبال افزایش قیمت‌ مواد غذایی در بازارهای افغانستان به ویژه کابل، محمداشرف غنی، خطاب به مردم، تأکید کرده است که به شایعات باور نکنند، زیرا به گفته‌ی او، این کشور، دچار هیچ نوع کمبود مواد اولیه‌ی غذایی نیست.
آقای غنی، ظهر روز سه‌شنبه (۲۷حوت) در پیام تصویری گفت که به منظور برقراری ثبات در مارکیت‌های افغانستان، فرمان توزیع ۲۴هزار تُن گندم را به مردم آسیب‌پذیر داده است.
به اساس فیصله‌ی حکومت، قرار است هزار واگون روغن که بنابر مشکلات قانونی، در بندرهای شمالی نگهداری می‌شد نیز، بدون پرداخت جریمه وارد مارکیت‌ها شود.
آقای غنی افزود: «هزاران واگون مواد خوراکی از راه‌های حیرتان، شیرخان بندر و تورغندی در حال انتقال به افغانستان است. در کمتر از ۱۵ روز دیگر ۷۵هزار تُن گندم نیز از هند وارد می‌شود و ۵۰ هزار تُن گندم دیگر توسط تاجران، خریده شده است.»
از سویی هم، ریاست جمهوری به وزارت‌های مالیه و خارجه، دستور داده است که زمینه‌ی خریداری مواد اساسی و اضطراری را فراهم کنند.
آن طور که محمداشرف غنی می‌گوید، تا زمان برقراری ثبات در بازار و رفع نیازهای غذایی، گمرکات اساسی کشور به گونه‌ی شبانه روزی باز خواهند بود.
آقای غنی، هم‌چنان اعلام کرد که به منظور تهیه‌ی ادویه‌ی مورد نیاز مردم، با کشورهای چین و هند وارد گفت‌وگو شده و از این طریق، ادویه‌ی مورد نیاز وارد خواهد شد.
این در حالی است که روز گذشته، پاکستان گذرگاه مرزی تورخم را به دلیل شیوع ویروس کرونا، مسدود کرد و به دنبال آن، قیمت‌های مواد خوراکی در بازارهای افغانستان، به ویژه آرد و روغن افزایش بی‌پیشینه داشت.