وحید مجروح: محدودیت گشت‌وگذار پابرجاست و تنها برخی از سکتورها اجازه‌ی فعالیت دارند

صبح کابل
وحید مجروح: محدودیت گشت‌وگذار پابرجاست و تنها برخی از سکتورها اجازه‌ی فعالیت دارند

وحید مجروح، معاون وزارت صحت، تأکید می‌کند که محدودیت گشت‌وگذار، ادامه خواهد داشت و تنها برای برخی از سکتورها، اجازه‌ی فعالیت داده شده است.

آقای مجروح، روز شنبه (۱۷ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که بر اساس معیارهایی که از سوی سازمان جهانی صحت تعریف شده، افغانستان تا هنوز هم حداقل‌های پیشنهاد برای رفع محدودیت گشت‌وگذار را دارا نیست.

او افزود: «بی‌قراری و مجبوری مردم، سبب شده تا با وجود این که راهی برای رفع قرنتین نداریم، اما باز هم برای برخی سکتورها اجازه‌ی فعالیت داده شود. طرح تنظیم کسب‌وکار، به معنی رفع قرنتین نیست، بلکه به نحوی در بسیاری جاها تشدید قرنتین هم است.»

به گفته‌ی آقای مجروح، هدف تطبیق طرح تنظیم کسب‌وکار، این است تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری و در کنار آن، امکانات برای زندگی مردم فراهم شود.

او علاوه کرد که اگر مردم طرح سه ماهه‌ی تنظیم کسب‌وکار را رعایت کنند، احتمالا سهولت‌های بیشتری ایجاد خواهد شد، اما در صورت عدم رعایت، ویروس کرونا گسترش خواهد یافت و قربانیان فراوانی خواهد گرفت.

معاون وزارت صحت، تأکید کرد که شهرداری، مکلف است تا در امکان عمومی و سایر جاها، امکاناتی را برای شستن دست‌ها فراهم کند.

او گفت که به منظور افزایش تست ویروس کرونا، ۱۴ آزمایشگاه جدید، به زودی فعال می‌شود.

آقای مجروح، گفت که برای سه ماه، مکاتب، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، تعطیل است؛ اما اگر مردم همکاری کنند، می شود تا در این زمینه تجدید نظر شود.

به گفته‌ای سخن‌گوی وزارت صحت، برای فعلن تکثیر و چاپ رسانه‌های چاپی نیز متوقف است، زیرا می‌تواند زمینه‌ساز انتقال کرونا باشد.

گفتنی است که طرح تنظیم کسب‌وکار در مرحله‌ی بحران ناشی از ویروس کرونا، نهایی شده و قرار است سر از فردا (یکشنبه، ۱۸ جوزا)، تطبیق شود.

بر اساس این طرح، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت فاصله‌ی دو متری، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، عدم خروج افراد مسن از خانه، ضدعفونی کردن محیط کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات برای کارمندان و رعایت شیفت‌های کاری در ادارات دولتی، به صورت جدی الزامی می‌شود.

هوتل‌های عروسی، صالون‌های ورزشی، پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع است. مطابق این طرح، تردد ملی بس و مینی بس ها همچنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که راکبین آن بیش از چهار نفر باشد، ممنوع است.

در طرح تنظیم کسب‌وکار، شرکت‌های تولیدی و خدماتی تنها با رعایت مقررات صحی که در این طرح با جزئیات آمده، می‌توانند فعالیت‌های شان را آغاز کنند.

این در حالی است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا کنون، ۱۹۵۵۱ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۱۸۳۰ نفر بهبود یافته اند و ۳۲۷ نفر دیگر جان باخته اند.