عبدالله عبدالله: افغانستان به اندازه‌ی گذشته از «صلح» فاصله دارد

صبح کابل
عبدالله عبدالله: افغانستان به اندازه‌ی گذشته از «صلح» فاصله دارد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که با وجود آغاز گفت‌وگوها میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت و طالبان؛ اما هنوز هم افغانستان به اندازه‌ی گذشته، از صلح فاصله دارد.

آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه-۱۳ جواز-، در مراسم گرامی‌داشت از دهمین سال‌یاد کشته‌شدن جنرال داوود داوود و شاه‌جهان نوری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: از آن‌جایی که دست‌یابی به صلح اولویت مردم افغانستان می‌باشد، ضرورت است «تا ما به قناعت یک‌دیگیر بپردازیم و در راستای تأمین صلح و نجات کشور از بحران جاری تلاش کنیم.»

او در این نشست به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز اشاره کرد و گفت که ممکن است خروج نیروهای خارجی، تأثیری بر وضعیت امنیتی افغانستان بگذارد؛ اما این تأثیرات به اندازه‌ی خروج نیروهای شوروی از این کشور، جدی نخواهد بود.

این در حالی است که از آغاز گفت‌وگوها میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و طالبان ماه‌ها گذشته است؛ اما تا هنوز دو طرف به نتیجه‌ی مطلوبی نرسیده اند. به تازگی شماری از اعضای هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت که در کابل بودند، به قطر رفته اند تا گفت‌وگوها از سر گرفته شود.

هم‌چنان روند خروج سربازان خارجی به دستور جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا از ماه می آغاز شده و قرار است تا ۱۱ سپتمبر پایان یابد. به تازگی فرماندهی مرکزی ایالات متحده‌ی امریکا (سنتکام)، اعلام کرده که ۳۰ تا ۴۴ درصد خروج نیروهای این کشور از افغانستان انجام شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x