سخن‌گوی طالبان: به زودی شهر کابل از وضعیت نظامی بیرون می‌شود

صبح کابل
سخن‌گوی طالبان: به زودی شهر کابل از وضعیت نظامی بیرون می‌شود

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، می‌گوید که به زودی شهر کابل از وضعیت نظامی بیرون شده و شهر حالت عادی را به خود می‌گیرد.

آقای مجاهد که شام روز سه‌شنبه-۲۶ اسد-، در نخستین نشست خبری خود پس از تصرف کابل از سوی طالبان در مرکز رسانه‌ها صحبت می‌کرد، گفت که این گروه هیچ گونه دشمنی با شهروندان کشور ندارد و تلاش می‌شود که پس از این همه‌ی مردم در امنیت زندگی کنند.

او با اشاره به بی‌نظمی‌های اخیر در شهر کابل، گفت که افراد طالبان نمی‌خواستند این‌گونه وارد شهر شوند؛ اما به دلیل مهار افراد استفاده‌جو، آن‌ها ناچادر شدند که حضور نظامی پیدا کرده و از چوروچپاول اموال عامه جلوگیری کنند.

سخن‌گوی طالبان در این نشست افزون بر شهروندان کشور، به دیپلمات‌های خارجی و کارمندان سفارت‌خانه‌ها نیز اطمینان داد که هیچ‌گونه مشکل امنیتی برای آن‌ها پیش نمی‌شود؛ زیرا تأمین امنیت ساحات سبز در اولویت‌ آن‌ها قرار دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، هم‌چنان از کشورهای منطقه و جهان خواست که هیچ نگرانی‌ای نداشته باشند و می‌توانند به گونه‌ی عادی با افغانستان تعامل داشته باشند.

در روزهای اخیر و هم‌زمان با ورود طالبان به شهر کابل، نگرانی‌ زنان افغانستان و کارمندان رسانه‌ای افزایش یافته است؛ اما آقای مجاهد در این نشست به زنان و رسانه‌ها اطمینان داد که در چهارچوب نظام اسلامی، هم رسانه و هم زنان می‌توانند همانند گذشته به کار و فعالیت شان ادامه دهند.

با این حال، او گفت که رسانه‌ها باید سه اصل مهم را در نظر بگیرند. اهانت نکردن به اسلام، بی‌طرف بودن و احترام به ارزش‌های ملی، خطوط سرخ این گروه است. او همچنان اطمینان داد که در چهارجوب شریعت اسلامی، زنان می‌توانند به آموزش، کار و فعالیت‌های اجتماعی شان ادامه دهند.

مجاهد در این نشست، آسیب‌رسیدن به غیرنظامیان و مردم افغانستان از سوی طالبان را نپذیرفت و گفت که اگر کسانی ضرر دیده اند او متأسف است و در جنگ از این اتفاق‌ها می‌افتد. او، گفت که افراد گروه طالبان نیز صدمه دیدند و حتا بمب به خود بسته کرده و منفجر کردند. او تلویحا گفت که اگر فرد یا گروهی ضرر دیده اند، از طالبان بگذرند.

این نخستین باری بود که ذبیح‌الله مجاهد پس از سال‌ها کار به عنوان سخن‌گوی طالبان، امروز به گونه‌ی رسمی در تصویر ظاهر شد. پیش از این هیچ گاهی تصویری از او در رسانه‌ها نشر نشده بود.