والی کابل: ارزش‌های قانون اساسی در گفت‌وگوهای صلح غیرقابل معامله است

صبح کابل
والی کابل: ارزش‌های قانون اساسی در گفت‌وگوهای صلح غیرقابل معامله است

محمدیعقوب حیدری، والی کابل می‌گوید که در گفت‌وگوهای صلح نباید ارزش‌های قانون اساسی افغانستان که در لویه‌جرگه تصویب شده، به معامله گرفته شود.

آقای حیدری که روز جمعه (۲۰ حمل)، در همایشی زیر عنوان «صدای مردم کابل در مورد صلح»، صحبت می‌کرد، گفت که صلح خواست اساسی مردم افغانستان است؛ اما این صلح باید مبتنی بر منافع علیای کشور و مردم باشد.

او افزود: «خواست مردم این است تا همه‌ی طرفین درگیر از خواسته‌های شخصی و گروهی خود گذشته، به خواسته‌های جمعی احترام گذاشته و در نخست به یک آتش‌بس سراسری توافق کنند. آرزوی ما این است که یک نظام منتخب و مبتنی بر آرای مردم داشته باشیم. نظامی که در آن دستاوردهای ۲۰ سال اخیر حفظ شود.»

به گفته‌ی والی کابل، از ارزش‌های عمده‌ی قانون اساسی که شامل آزادی بیان، حقوق زنان، ارزش‌های حقوق بشری، انتخابات، نیروهای ملی دفاعی و امنیتی و رسانه‌ها است باید پاسداری شود، زیرا این دست‌آوردها حاصل سال‌ها قربانی مردم افغانستان است.

یعقوب حیدری در بخشی از سخنان خود با اشاره به نشست استانبول گفت: «امیدوار هستیم در کنفرانس استانبول به خواسته‌های مردم کابل توجه جدی صورت گیرد، چون کابل همواره در محراق صلح و جنگ کشور بوده و نقش به‌سزایی در سرشت و سرنوشت کشور دارد. خواست ما از جوانب مذاکرات چیزی نیست جز توافق طرفین بر استقرار یک آتش‌بس فوری و قطع جنگ و خشونت‌ها.»

آقای حیدری تأکید کرد که مردم افغانستان پس از تجربه‌ی پیامدهای تلخ و ناگوار حاکمیت‌های ایدیولوژیک و بنیادگرای مذهبی، دیگر حاضر نیستند تا به عقب برگشته، این تجارب تلخ را بار دیگر بیازمایند.

او برگزاری انتخابات را یگانه اصل حکومت‌داری اسلام و مردم‌سالاری خواند و از طرف‎‌های گفت‌وگوکننده خواست که این اصل را به گونه‌ی جدی در نظر بگیرند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که قرار است تا چند روز دیگر نشست استانبول در مورد صلح افغانستان برگزار شود و در این نشست افزون بر رهبری حکومت، چهره‌های سیاسی و طالبان، نمایندگانی از کشورهای دیگر نیز حضور خواهند داشت.