آغاز تظاهرات هواداران گلب‌الدین حکمتیار در شهر کابل

صبح کابل
آغاز تظاهرات هواداران گلب‌الدین حکمتیار در شهر کابل

شماری از هواداران گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، روز جمعه (۱۵ حوت)، در پیوند به عمل نکردن حکومت به توافق‌نامه‌ی صلح با این حزب، دست به راهپیمایی زده‌اند.

این راهپیمایی امروز همزمان در چندین نقطه‌ی شهر کابل برپا شده است.

روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱۴ حوت)، آقای حکمتیار در نشستی، اعلام کرد که سر از روز جمعه، تظاهرات گسترده‌ای در شهر کابل راه‌اندازی خواهد شد.

او تأکید کرد که حکومت افغانستان به تعهداتش درباره‌ی رهایی زندانیان حزب اسلامی و فراهم‌سازی زمینه‌ برای بازگشت و اسکان مهاجران با این حزب، پابند نبوده است.

او افزود: «به حکومت ده روز وقت داده بودیم، اما حالا هیچ بهانه‌ای باقی نمانده و تظاهرات خود را در کابل آغاز خواهیم کرد.»

این در حالی است که پیش از این گلب‌الدین حکمتیار روز یک‌شنبه (۲۶ دلو)، در مراسمی به مناسبت سی‌ودومین سال‌روز خروج نیروهای شوروی پیشین از افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که بیش از ۳۰ هزار زندانی حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان به‌سر می‌برند و ۱۰۰ تن دیگر نیز پس از امضای توافق‌نامه میان این حزب و حکومت بازداشت شده‌اند.

او در آن زمان به حکومت هشدار داده بود: «با گوش‌های باز بشنوید، شما که حمایت نیروهای اجنبی مغرورتان ساخته است، در آینده‌ی نزدیک، شاهد تظاهرات پرشکوهی در جاده‌های کابل که به ارگ برسد خواهید بود. اگر عقل‌تان به سر تان نیاید، این حرکت منجر به این خواهد شد که بساط‌تان جمع شود.»