امرالله صالح: لت‌وکوب عزاداران «هزاره» توسط طالبان به اندازه‌ی حمله به مرکز آموزشی کاج شنیع و ضد انسانی است

صبح کابل
امرالله صالح: لت‌وکوب عزاداران «هزاره» توسط طالبان به اندازه‌ی حمله به مرکز آموزشی کاج شنیع و ضد انسانی است

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین به لت‌وکوب و پراکنده‌کردن زنان معترض در شهر کابل از سوی طالبان واکنش نشان داده و آن را یک عمل ضد انسانی توصیف کرده است.

آقای صالح روز شنبه -۹ میزان-، در برگه‌ی فیسبوک خود نوشته است که لت‌وکوب عزاداران هزاره توسط «ملیشه‌های بی‌ادب» طالب، به اندازه‌ی حمله به مرکز آموزشی کاج عمل شنیع و ضد انسانی است.

او در ادامه، نوشته است: «یکی از هم‌وطنان هزاره ما می‌پرسید این کار در کدام دین و در کدام مذهب است که پدر شهید را لت‌و‌کوب می‌کنند. پاسخ این است که ای برادر سوگوار، این عمل در هیچ دین و در هیچ مذهب نیست. این عمل شنیع فقط در فرهنگ طالب است و بس.»

این در حالی است که صبح امروز گروهی از زنان و دختران جوان در واکنش به حمله‌ی روز گذشته در مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی دشت برچی شهر کابل، دست به اعتراض زدند.

با این حال، گفته می‌شود که جنگ‌جویان طالب شماری از زنان معترض را بازداشت کرده و تا اکنون شماری از آن‌ها در بند این گروه به ‌سر می‌برند.

منابع، می‌گویند که طالبان با استفاده از فیرهای هوایی زنان معترض را پراکنده کرده و شماری از آن‌ها را ابتدا لت‌وکوب و سپس بازداشت کرده‌اند.

هرچند تا هنوز شمار زنان معترضی که از سوی طالبان بازداشت شده، مشخص نیست؛ اما گفته می‌شود که نزدیک به ۲۰ نفر بازداشت شده‌اند.

طالبان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.