کریم خلیلی: قرار بود با طالبان در هلمند مذاکره کنیم، اما دولت آمادگی نداشت

صبح کابل
کریم خلیلی: قرار بود با طالبان در هلمند مذاکره کنیم، اما دولت آمادگی نداشت

کریم خلیلی، عضو شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که در زمان مأموریت او به عنوان رییس شورای عالی صلح، فرصتی فراهم شده بود تا مذاکرات میان‌افغانی در ولایت هلمند آغاز شود، اما به دلیل عدم آمادگی دولت افغانستان، این فرصت از دست رفت.

آقای خلیلی که روز یک‌شنبه (۹ سنبله)، در مراسم گرامی‌داشت از عاشورای حسینی صحبت می‌کرد، گفت که در زمان مأموریت او، تلاش‌های زیادی برای برقراری صلح صورت گرفت و سرانجام، ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، هیأت سیاسی‌اش را برای آغاز مذاکرات، به ولایت هلمند فرستاد.

او افزود: «فرصت طلایی‌ای پیش آمد و ما از دستش دادیم. طالبان می‌خواستند به دور از رسانه‌ها در داخل افغانستان مذاکرات آغاز شود، ما هم هیچ وقت افشا نکردیم. ما برای کاهش خشونت برنامه‌ داشتیم، این موضوع را با رییس‌جمهور غنی مطرح کردیم و او نیز از ما ۲۰ روز فرصت خواست تا هیأتی را آماده کند، اما این هیأت، حتا تا یک سال هم آماده نشد.»

به گفته‌ی آقای خلیلی، شخص او، سه بار با هیأت ۲۰ نفری طالبان، در کشور صربستان دیدار کرد و حتا رییس‌جمهور غنی نیز از طریق ویدیو کنفرانس با آن‌ها حرف زد، حتا نامه‌ها و فیصله‌هایی هم انجام شد، اما به دلیل عدم هماهنگی میان حلقات سیاسی در کابل، فرصتی که پیش آمده بود، از بین رفت.

او علاوه کرد: «دو نقطه ضعف داشتیم، اول عدم آمادگی دولت و دوم هم جدی نگرفتن آن از سوی همکاران خارجی بود. اگر از آن فرصت استفاده می‌کردیم، حالا مذاکرات واقعی میان‌افغانی آغاز شده بود.»

آقای خلیلی، تأکید کرد که در حال حاضر نیز، فرصت خوبی برای مذاکره و برقراری صلح پیش آمده و گروه طالبان و دولت افغانستان، نباید از دستش بدهند.

او، هم‌چنان خاطر نشان کرد که برقراری صلح، به معنی بازگشت به گذشته نیست و هر فرد یا گروهی که قصد دارد افغانستان را به گذشته برگرداند، کور خوانده است.